Babiš ke zprávě Lidových novin o Afghánistánu: Úniky informací jsou nepřijatelné, musí se prošetřit

„Žádal jsem už včera pana ministra Metnara, aby se to prošetřilo, protože je to zkrátka nepřijatelné,“ řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš z hnutí ANO v Bruselu. Informaci přitom přinesly středeční Lidové noviny, které patří do Babišova svěřenského fondu. Deník napsal, že prostějovští výsadkáři zneškodnili spolupachatele srpnového útoku na tři Čechy v Afghánistánu.

Brusel (Aktualizováno: 15:40 18. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tu citlivou zprávu přinesly Lidové noviny už ve středu. Odkázaly se na tři nejmenované zdroje, podle kterých byl při odvetné misi jeden pachatel zabit a dalšího zajali. Oficiální místa však jejich zjištění odmítla komentovat a redakce přidala i seznam jmen. „Premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, generální štáb i americká ambasáda v Praze. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat. Důvodem je údajně fakt, že premiér Babiš zainteresovaným složkám nařídil přísné mlčení o supertajné misi,“ napsaly Lidové noviny. Ty jsou součástí mediálního domu Mafra, který převedl Andrej Babiš do sveřenského fondu. 

Nemáme indicie, že by to byla vendeta. Byl to útok na koaliční vojáky v Afghánistánu, řekl generál

Číst článek

Poté, co Tálibán v Afghánistánu opět zaútočil na české vojáky, požádal Babiš o vyšetření informačního provalu. „Úniky informací se musí vyšetřit, to není přijatelné, aby tyto otázky bezpečnostního charakteru, které můžou ohrožovat naše vojáky, unikly do médií. To je nepřijatelné,“ řekl ve čtvrtek Babiš novinářům.

„Zkrátka jsou věci, a hlavně v rámci armády nebo v rámci našich bezpečnostních struktur, které by se i v zájmu veřejnosti, našich lidí a našich vojáků nebo policistů neměly objevovat na veřejnosti,“ doplnil premiér.

Zpravodajství prověřuje únik

Pětice českých vojáků se stala terčem útoku ve středu večer našeho času. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici.

Tři vojáci byli z nemocnice propuštěni a vrátili se k jednotce. Atentátníci zaútočili poblíž základny v Bagrámu automobilem naloženým výbušninami na obrněný automobil českých vojáků. V koloně jel však i americký vojenský speciál, a to jako první (více ZDE).

Podle Deníku N vyšetřování úniku informací už začalo. „Ano, pan ministr vydal pokyn k prošetření možného úniku - ten od dnešního dne řeší Vojenské zpravodajství,” uvedla mluvčí resortu obrany Alžběta Cimová.

Pavel Novák, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme