Afghánistán chce znovu legalizovat trest smrti ukamenováním

Demokratizace Afghánistánu se nejspíš nekoná. Země chce znovu zavést trest kamenování, který byl symbolem vlády fundamentalistického hnutí Tálibán. Kontroverzní trest navrhuje afghánské ministerstvo spravedlnosti v rámci novely trestního zákoníku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy (ilustrační foto)

Afghánské ženy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Trest smrti ukamenováním by v Afghánistánu hrozil stejně jako za dob Tálibánu cizoložníkům, kteří jsou v manželském svazku. Svobodným lidem by za tento čin hrozil trest bičování.

Přestože se ukamenování v oblastech, kde má Tálibán moc, stále uplatňuje, podle pozorovatelů by jeho legalizace znamenala krok zpátky za 12 let, co se pokouší Afghánistán o demokratizaci země. I když je podle nich zřejmé, že se proces demokratizace v zemi nastartovat nepodařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánistán chce opět legalizovat trest smrti ukamenováním, navrhuje to ministerstvo spravedlnosti. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jaromír Marek

Třeba už před čtyřmi roky Afghánistán přijal zákon, který de facto legalizuje znásilnění v manželství, ženy také musí žádat manžela o povolení, pokud chtějí pracovat. A také výchova dětí je vložena pouze do rukou muže. Platí to ale zatím jen pro šíitskou menšinu v zemi.

Už delší dobu se také spekuluje o tom, co se bude v zemi dít, až na konci příštího roku odejde z Afghánistánu většina spojeneckých vojáků. Do konce letošního roku měla být podepsána klíčová bezpečnostní dohoda, která právě měla pobyt vojsk upřesňovat.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí ale v poslední chvíli rozhodl, že smlouvu by měl podepsat až jeho nástupce.

„Pokud Američané v rámci vojenské operace vstoupí do jakéhokoli afghánského domova, žádná smlouva nebude,“ uvedl prezident.

Prezidentské volby jsou naplánované v Afghánistánu na duben příštího roku. Otázkou je, proč Karzáí, kterého dosadili do prezidentského křesla před deseti lety USA, takto obrátil. Spekulací je celá řada.

Podle některých zvyšuje požadavky pro vyjednávací pozici. Na druhé straně faktem je, že roste vliv Tálibánu a Karzáí si takto nechává možná otevřená další vrátka. Vyskytla se ale i spekulace, kterou zmínil zástupce šéfa mise OSN v Afghánistánu, že Karzáí nemusí být duševně v pořádku a že bere drogy.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme