Při explozích na východě Afghánistánu zahynuli tři lidé, zraněných jsou na dvě desítky

Dvě exploze si v sobotu vyžádaly tři mrtvé a 20 zraněných v Dželálábádu, správním středisku afghánské provincie Nangarhár. Mezi oběťmi jsou dvě ženy a jedno dítě, řekl agentuře Reuters zdroj z vedení regionální nemocnice. Mluvčí provinční vlády upřesnil, že mezi zraněnými je osm příslušníků bezpečnostních sil. Původ výbuchů není jasný, k incidentu se zatím nikdo nepřihlásil.

Dželálábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští vojáci během cvičení na základně u Kábulu | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

V roce 2015 se v Nanganháru u prostupné hranice s Pákistánem objevili bojovníci hnutí Islámský stát, které se stalo jednou z nejnebezpečnějších militantních skupin v Afghánistánu. Boje mezi ozbrojenými skupinami a mezi hnutím Tálibán a vládními silami v zemi v minulých týdnech zesílily.

Při sobotním útoku na policejní kontrolní stanoviště v severní provincii Saripúl zabili členové Tálibánu nejméně čtyři policisty a pět dalších zranili, informovala agentura AP.

Mluvčí provinčního policejního šéfa severní provincie Ghazní sdělil, že bojovníci Tálibánu v sobotu zaútočili také na několik kontrolních stanovišť v dané oblasti. O život přišli tři policisté a sedm dalších bylo zraněno. Při přestřelce policisté zabili sedm radikálů.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu, držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme