V Afghánistánu mám tři další děti. Bojím se o ně, říká žena, kterou evakuovala česká armáda

V srpnu se v Afghánistánu dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Americké vojenské jednotky se urychleně stáhly ze země a s nimi i jejich západní spojenci. S sebou brali i místní spolupracovníky, pro které přestalo být v zemi bezpečno. Česká armáda do Kábulu vypravila postupně tři letouny a evakuovala spolu s českými občany 169 Afghánců, především armádních tlumočníků a jejich rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace civilistů z Afghánistánu (ilustrační snímek)

Evakuace civilistů z Afghánistánu (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Profimedia | ©

„Bylo to opravdu těžké. Dvakrát se nám to nepovedlo, ale až napotřetí, když česká armáda otevřela jiný gate. V Afghánistánu zůstaly další mé tři děti, dva synové a dcera. Bojím se o jejich bezpečnost, takže se je snažíme dostat sem do Česka,“ říká pro Český rozhlas Plus jedna z Afghánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Zaostřeno Ivy Vokurkové

Své příjmení nechce z bezpečnostních důvodů zveřejňovat. Byla jednou z posledních, kterou česká armáda evakuovala.

Teď se je snaží u nás ubytovat Správa uprchlických zařízení, ale podle oslovených neziskových organizací se dost nesnaží.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek říká, že efektivnější by bylo, kdyby se stát v této věci obrátil i na neziskové organizace, které umějí lépe pracovat v terénu a jsou více provázané s místní komunitou.

„Je potřeba se spolehnout na místní aktéry, oběhnout místní firmy, pobavit se s městy tam, kde ti lidé žijí, jestli by nebylo možné se tam ucházet třeba o sociální bydlení. Státní integrační program funguje docela dobře v tom, že umožňuje nabídnout kauci na nájemní bydlení u všech státem uznaných azylantů nebo držitelů doplňkové ochrany.“

„V minulosti jsme pro klienty pod smlouvou s ministerstvem vnitra sháněli dennodenně volné byty pro rodiny s dětmi nebo i pro jednotlivce v Praze a dalších městech. A docela se nám v tom dařilo. Takže moc nerozumím, proč si v současné době dělá ministerstvo vnitra vše v podstatě samo – a celkem pochopitelně jim to nejde,“ dodává Rozumek.

Co se s Afghánci dnes v Česku děje? Jak se zabydlují v nové zemi a co je pro ně nejtěžší? A jakým stát pomáhá s integrací do české společnosti? Na tyto a další otázky hledáme odpověď v pořadu Zaostřeno, kterým provádí autorka Iva Vokurková.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme