Tálibán útočí na strategické město Ghazni v Afghánistánu. V bojích zemřely už desítky vojáků

V afghánském městě Ghazni pokračují už čtvrtý den tvrdé boje. Radikálové z Tálibánu útočí na armádní jednotky a snaží se nad městem převzít kontrolu. Afghánská vláda proto už povolala posily, ozbrojence se ale zatím nepodařilo vyhnat z některých částí města, zejména z obytných čtvrtí, které raději opustily stovky až tisíce obyvatel.

Ghazni (Afghánistán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští vojáci hlídkují u vstupu do města Ghazni | Zdroj: Reuters

Informace o tom, jak velké území tálibánci ovládají, se rozcházejí. Podle armády drží radikálové už jen několik málo pozic a z města se stahují. Jak včera večer potvrdil náčelník afghánského generálního štábu Mohammad Sharif Yaftali, pokrok je velmi pomalý.

Tálibánci se podle něj schovávají v domech obyvatel, a tak na ně Yaftali apeloval, aby u sebe radikály neubytovávali.

Otázky a odpovědi: Co dělají čeští vojáci v Afghánistánu a proč jich tam pojede ještě víc?

Číst článek

Boje o úřady, benzinky a základny

Zprávy, které mají agentury a afghánská média od obyvatel Ghazni, ale nasvědčují, že ve skutečnosti je situace ve městě opačná. Vládním jednotkám se prý ještě daří bránit vojenskou základnu, hlavní policejní stanici a vězení, plus několik malých oblastí. Ozbrojenci ale ovládají předměstí, několik policejních stanovišť, benzínové pumpy a taky vládní úřady.

Ghazni je strategicky významné město na hlavní silnici mezi Kábulem a Kandahárem a spojuje severní část Afghánistánu s jihem. Je to sedmé největší město v zemi a má zhruba 200 000 obyvatel.

Takto velké město se Tálibánu nepovedlo dobýt už několik let. Navíc, jak upozorňuje komentátor americké veřejnoprávní televize PBS, poloha Ghazni může být pro radikály velmi výhodná z hlediska říjnových parlamentních voleb a prezidentských voleb příští rok.

Afghánské ministerstvo obrany informuje, že bojů se na straně tálibánců účastní stovky radikálů, mezi nimi také Pákistánci a Čečenci. Proti nim stojí armádní jednotky posílené o koaliční americké vojáky. Ti Afgháncům pomáhají hlavně s plánováním leteckých útoků a pochůzek. Po třech dnech mlčení rozhodl rovněž afghánský prezident Ashraf Ghani, že do města vyšle speciální jednotky. 

Zničené antény a vysílače 

Střet doposud nepřežilo nejméně 70 vojáků. Potvrdilo to afghánské ministerstvo vnitra, jak uvádí televize Tolo News. Přesný počet ale není jasný. Už v pondělí například jiná televizní síť 1TV hovořila s odvoláním na zdravotníky, že mrtvých vojáků může být až 90.

A to číslo neobsahuje civilní oběti, kterých může být dost, vzhledem k tomu, že Tálibán obléhá hlavně obydlené oblasti. Co se týče obětí na straně radikálů, podle zdroje agentury Reuters jen při leteckém útoku v neděli zemřelo zhruba pět desítek ozbrojených islamistů.

Při střetech byla zničená většina místních mobilních antén a hlavní vysílač. Agentury a média proto mají velmi ztížené podmínky k předávání informací od reportérů na místě. Podle diplomatů prý vedení města Ghazni varovalo vládu před bezpečnostním rizikem už před několika měsíci, ta to ale nebrala v potaz, protože podle dosavadního vývoje předpokládala, že se jí povede s Tálibánem začít vyjednávat o příměří.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme