Tálibán zabil na severu Afghánistánu 22 členů ozbrojených složek, útoky v oblasti se stupňují

Nejméně 22 členů afghánských bezpečnostních složek zahynulo v severoafghánské provincii Farjáb při útoku radikálního hnutí Tálibán, informovala v neděli agentura Reuters. V sousední provincii Badghís se v sobotu pokusilo do Turkmenistánu zběhnout kolem 100 členů afghánských bezpečnostních složek, z nichž Tálibán nejméně 50 zajal.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

Tálibové podle představitele provincie Farjáb zaútočili v sobotu večer na stanoviště kontrolovaná policií a provládními milicemi v okrese Kajsár. Boje se protáhly až do nedělního rána.

V Afghánistánu zemřelo loni při bojích a útocích nejvíc civilistů. Čtvrtinu mají na svědomí spojenci

Číst článek

Armáda na místo poslala z hlavního města Kábul posily - někteří z těchto mužů jsou mezi oběťmi. Dalších 20 členů ozbrojených sil bylo zraněno. Tálibán v okrese posílil a v posledních týdnech stupňuje útoky.

Na západ od Farjábu, v provincii Badghís, Tálibán už takřka ovládl okres Bala Murghab. Není zatím jasné, kolik bojovníků z obou stran v přetrvávajících bojích zemřelo. Různé zdroje uvádějí 16, 20, ale i 50 mrtvých členů afghánských bezpečnostních složek.

V sobotu se kolem stovky pohraničních policistů spadajících pod ministerstvo vnitra pokusilo ze svých pozic překročit hranici se sousedním Turkmenistánem. To se jim ale nepodařilo, Tálibán jich zhruba 50 zajal a zbylí z nich proti radikálům bojují dál, uvedl Reuters.

Tálibán prostřednictvím twitteru informoval, že se mu vzdalo 90 členů afghánských bezpečnostních složek.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu. Chce také v zemi obnovit vládu islámského práva.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme