USA v Afghánistánu podle Pentagonu zabily plánovače Islámského státu. Francie ukončila evakuační lety

Spojené státy v sobotu na východě Afghánistánu s pomocí dronu podnikly útok na údajného „plánovače“ organizace Islámský stát-Chorásán. Podle agentury DPA jde o reakci na teroristický útok, při němž ve čtvrtek u kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Cíl byl podle prvních údajů zabit, informoval v noci na sobotu Pentagon. Prohlášení neuvádí, zda se cíl přímo podílel na čtvrtečním útoku u bran letiště.

Washington/Kábul (Aktualizováno: 8:32 28. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie v pátek večer ukončila evakuační lety z Afghánistánu, který ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán (ilustrační foto) | Foto: Ministry of Defense of Spain | Zdroj: Reuters

Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že úder proti členovi Islámského státu USA podnikly v provincii Nangarhár. Washington se domnívá, že byl zapojen do plánování útoků proti Spojeným státům v Kábulu.

Při explozích v Kábulu podle médií zemřelo přes 170 lidí. Podle USA může útoků přijít víc

Číst článek

„Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti,“ prohlásil armádní mluvčí William Urban. „Nevíme o tom, že by si útok vyžádal nějaké civilní oběti,“ dodal.

Provincie Nangarhár, ležící východně od Kábulu, je považována za baštu skupiny Islámský stát-Chorásán. Předpokládá se, že se tam skrývá většina extremistů z řad této organizace, která je považována za nejnásilnější islamistickou skupinu v Afghánistánu a je nepřítelem Západu i hnutí Tálibán.

Agentura AP připomněla, že Spojené státy úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu v Kábulu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán.

Nejdřív čtyři hodiny němčiny, pak šest práce. Bývalý afghánský ministr rozváží v Lipsku jídlo

Číst článek

Americká vláda vydala v souvislosti se situací v Afghánistánu nové varování a vyzvala americké občany, aby se nezdržovali u bran kábulského letiště, protože hrozí další útoky. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že nadále existují konkrétní, věrohodné hrozby proti letišti. „Jsme připraveni na další pokusy o útok,“ řekl Kirby.

Vzdušný útok proti Islámskému státu je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé atentátu na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.

Francie ukončila evakuace

Francie v pátek večer ukončila evakuační lety z Afghánistánu, který ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Na kábulském letišti už nebyly zajištěny bezpečnostní podmínky pro letecký most. Oznámili to podle agentury AFP v noci na sobotu francouzská ministryně obrany Florence Parlyová a ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

„Operace Apagan, započatá 15. srpna na žádost prezidenta republiky, tento večer skončila,“ sdělila Parlyová na twitteru. Upřesnila, že Francie z Afghánistánu evakuovala téměř 3000 lidí, z toho 2600 Afghánců.

L’opération Apagan, déclenchée le 15 août à la demande du Président de la République, a pris fin ce soir. En moins de deux semaines, les militaires français ont mis en sécurité près de 3 000 personnes, dont plus de 2 600 Afghans qui ont été accueillis en France.

23:59 – 27. 08. 2021

402 1615

Ve čtvrtek večer otřásly okolím letiště mohutné výbuchy. Při sebevražedném útoku zemřelo nejméně 170 lidí. Některé země včetně Německa, Nizozemska, Kanady, Belgie, Dánska, Polska, Itálie či Švýcarska poté evakuační lety ukončily.

Nebezpečná cesta za svobodou. Afghánci musí zdolat tisíce kilometrů, před Tálibánem jich prchá stále víc

Číst článek

USA v nich hodlají pokračovat do poslední možné chvíle. Zbylí američtí vojáci přitom mají na základě dohody s Tálibánem z Afghánistánu odejít nejpozději 31. srpna.

Americké velvyslanectví ale v noci na sobotu prostřednictvím svého webu vyzvalo Američany, aby necestovali na kábulské letiště kvůli bezpečnostním hrozbám. Ti, kteří už jsou u bran letiště, mají okamžitě odejít.

Letecký most musel být přerušen, protože na kábulském letišti už nebyly zajištěny náležité bezpečnostní podmínky kvůli tomu, že americké síly se rychle zbavily závazku, uvedli Parlyová a Le Drian ve společném prohlášení.

Francie však vyzývá k pokračování humanitárních operací v Afghánistánu ve spolupráci s ostatními zeměmi. Proto bude Paříž usilovat o jednání s Tálibánem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme