Biden: Za stažením vojsk z Afghánistánu si stojím. Pokud ale budeme napadeni, odpověď USA bude tvrdá

Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat, uvedl americký prezident Joe Biden. Spojené státy utratily za válku v Afghánistánu přes bilión dolarů, daly tamním vládním jednotkám všechny prostředky, aby mohly vyhrát boj o svou budoucnost. „Jediné, co jsme jim dát nemohli, je vůle bojovat,“ uvedl šéf Bílého domu v pondělním mimořádném projevu věnovaném vývoji v Afghánistánu.

Washington (Aktualizováno: 23:02 16. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden zopakoval, že za svým rozhodnutím stáhnout americká vojska z Afghánistánu si nadále stojí. Pokud však budou Američané a jejich partneři v Afghánistánu napadeni, odpověď USA bude rychlá a tvrdá, varoval.

Boje v Afghánistánu skončily, uvedl mluvčí Tálibánu. OSN požaduje novou férovou vládu

Číst článek

Cílem americké přítomnosti v Afghánistánu nikdy nebylo vybudování národa, ale potlačení terorismu, zdůraznil Biden v projevu. Uvedl také, že po dvaceti letech nehodlá tuto válku předat pátému prezidentovi USA. To, co se aktuálně děje v Afghánistánu, by se tam stejně dobře mohlo stát před pěti lety nebo za 15 let a nemá proto cenu prodlužovat konflikt, který není v zájmu USA, uvedl prezident.

Evakuace Američanů

Američtí diplomaté a spolupracovníci se v těchto dnech za podpory několika tisíc amerických vojáků stahují ze země. Spojené státy podle Bidena bezpečně uzavřely ambasádu a evakuovaly své diplomaty. V dalších dnech přijde na řadu evakuace tisíců amerických občanů, kteří jsou dosud v Afghánistánu.

Spojené státy budou i po svém odchodu nadále podporovat afghánský lid a bojovat za respektování základních práv. Mezi americké priority podle prezidenta patří vzdělávání dívek a žen.

Projev zakončil šéf Bílého domu poděkováním všem, kteří nasazovali své životy, a přáním „Bůh ochraňuj naše vojska“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme