Útočník v afghánské uniformě zastřelil dva americké vojáky. Podle místní samosprávy při incidentu zemřel

Na východě Afghánistánu zemřeli v sobotu dva američtí vojáci a dalších šest utrpělo zranění, oznámil v neděli mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu. Podle něj měl útočník, který na vojáky začal střílet, uniformu afghánské armády. Agentura AP s odvoláním na místní samosprávu informovala, že útočník byl zabit.

Kábul / Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Afghánistánu.

Americký voják v Afghánistánu. | Zdroj: americké ministerstvo obrany

Incident se stal v provincii Nangarhár, jejíž část kontroluje radikální islamistické hnutí Tálibán a kde operují i teroristé z organizace Islámský stát (IS). Útok se stal v okamžiku, když se americké a afghánské jednotky vracely ze společné operace, uvedl mluvčí amerických bezpečnostních sil v Afghánistánu plukovník Sonny Leggett.

„Osoba v afghánské uniformě zahájila palbu na společné jednotky USA a Afghánistánu. Motiv útoku je zatím nejasný, událost vyšetřujeme,“ sdělil mluvčí v prohlášení.

Afghánští vojáci se nedostali k troskám amerického letounu, zabránili jim v tom radikální islamisté

Číst článek

Agentura AP s odvoláním na člena samosprávy provincie Nangarhár uvedla, že útočník byl zabit. V této souvislosti napsala, že za posledních 18 let se americké a spojenecké jednotky staly četnými terči podobných útoků mužů v uniformách afghánské armády či policie. Další vojáci se stali oběťmi sebevražedných atentátů hnutí Tálibán, které ovládá značnou část země.

V Afghánistánu je nyní asi 13 tisíc amerických vojáků, kteří tam spolu s afghánskou armádou bojují proti hnutí Tálibánu a teroristům z IS. Americký prezident Donald Trump už několikrát oznámil, že chce počty amerických vojáků v Afghánistánu výrazně snížit.

Tento týden v poselství o stavu unie Trump mimo jiné prohlásil, že „pracuje na tom, aby konečně ukončil americkou nejdelší válku“. „Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost,“ řekl Trump s odkazem na rozhovory, které jeho vláda přes rok vede se zástupci Tálibánu. USA je ale několikrát přerušily v reakci na bombové útoky Tálibánu poblíž spojeneckých základen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme