Na americké ambasádě v Kábulu mají začít skartovat citlivé dokumenty. Kanada přijme 20 tisíc Afghánců

Zaměstnanci amerického velvyslanectví v Kábulu dostali od svých nadřízených instrukce, aby začali se skartací citlivých dokumentů. Zaměstnanci mají také zničit předměty, které by mohli povstalci využít ve své propagandě. Kanada umožní příchod na své území 20 tisíc Afghánců ze skupin, kterým více hrozí násilí ze strany povstaleckého hnutí Tálibán. Vystěhovat se budou moci i Afghánci, kteří spolupracovali s armádou či velvyslanectvím.

Kábul/Washignton Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják kráčí s afghánským tlumočníkem poblíž předsunuté operační základny v afghánské provincii Laghmán (snímek z roku 2014) | Zdroj: Reuters

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí sdělil agentuře AFP, že skartování před odchodem je běžnou procedurou při snižování stavu na zastupitelském úřadu.

Do afghánského hlavního města má během víkendu přicestovat většina z 3000 amerických vojáků, kteří mají pomáhat s evakuací personálu velvyslanectví USA.

Tureček: Kdyby armáda skutečně bojovala, tak by to Tálibán neměl zdaleka tak jednoduché

Číst článek

Nadřízení dali zaměstnancům velvyslanectví v pátek pokyn, aby začali skartovat citlivé dokumenty. Zničit postupně mají také americké vlajky, oblečení se značkou a názvem ambasády a všechny další předměty, které by mohli povstalci z hnutí Tálibán využít ve své propagandě.

Povstalecké hnutí Tálibán v posledních dnech zaznamenalo výrazné územní zisky. Podle posledních údajů získalo 18 z 34 afghánských provincií. Vyvstává tak otázka, jak dlouho se před ofenzivou povstalců ubrání hlavní město. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho ale Kábul nečelí bezprostřední hrozbě dobytí ze strany Tálibánu.

20 tisíc Afghánců

„Vzhledem k tomu, že Tálibán získává kontrolu nad Afghánistánem, čím dál více Afghánců je v ohrožení života,“ uvedl kanadský ministr pro migraci Marco Mendicino. Podle něj se situace v asijské zemi zhoršuje každou hodinou, a proto je nutné jednat.

Kanada posílá do Afghánistánu speciální jednotky, před uzavřením ambasády pomohou s její evakuací

Číst článek

Kanada umožní vystěhování Afgháncům, u kterých se domnívá, že jim hrozí zvýšené nebezpečí násilí ze strany povstalců. Jedná se například o humanitární pracovníky, novináře, členy náboženských či sexuálních menšin či veřejně aktivní ženy. Za jak dlouho chce svůj plán uskutečnit, ale člen kanadské vlády neoznámil.

Kanada se chystá přijmout na svém území i Afghánce, kteří spolupracovali s armádou, velvyslanectvím či jinými kanadskými institucemi. Těch by mohlo být společně s rodinnými příslušníky několik tisíc.

Ministr obrany Harjit Sajjan uvedl, že s vystěhováním bývalých spolupracovníků armády a velvyslanectví pomáhají v Afghánistánu i kanadské speciální síly. Další detaily kvůli bezpečnostním okolnostem sdělit nechtěl.

Agentura AP dříve informovala, že vzhledem k rychlé vojenské ofenzivě hnutí Tálibán Kanada evakuuje zaměstnance svého velvyslanectví a zastupitelský úřad uzavře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme