,Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali.‘ Tálibán mluví o konci bojů v Afghánistánu, chce se vyhnout izolaci

Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra to uvedl jeden z mluvčích islamistického hnutí, které v posledních dnech přebírá kontrolu nad Afghánistánem. Mimo jiné také prohlásil, že „válka“ v asijské zemi skončila a že hnutí je připraveno vést dialog o obavách zahraničních vlád.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení přišlo poté, co bojovníci Tálibánu v posledních dnech obsazovali jednu afghánskou provinční metropoli za druhou a nakonec v neděli vstoupili i do hlavního města Kábulu.

V Praze přistál první letoun s evakuovanými z Kábulu. Na palubě bylo 46 Čechů a jejich spolupracovníků

Číst článek

Z něj utekl dosavadní prezident Ašraf Ghaní, následně se objevily záběry, podle kterých prezidentský palác obsadili Tálibové. V metropoli zavládl chaos, snaží se z ní dostat nejen pracovníci ambasád, ale také mnozí Afghánci, kteří nechtějí žít pod vládou islamistů.

„Postupujeme se zodpovědností při každém kroku a dbáme na to, abychom měli mír se všemi… Jsme připraveni věnovat se obavám mezinárodního společenství skrze dialog,“ ujišťoval v novém rozhovoru mluvčí politického křídla Tálibánu.

Obavy Západu

Na Západě panují obavy zejména ohledně osudu pracovníků dosavadní mezinárodně uznávané vlády a spolupracovníků odcházejících zahraničních vojsk, jakož i o občanské svobody v Afghánistánu v případě obnovení vlády Tálibánu.

„Žádáme všechny země, aby s námi usedly (k rozhovorům) ve snaze urovnat jakékoli otázky,“ řekl Al-Džazíra politický mluvčí hnutí. Dva zástupci Tálibánu předtím podle agentury Reuters uvedli, že hnutí hodlá v Afghánistánu plně převzít moc a nepočítá s přechodnou vládou.

Kvůli situaci v Afghánistánu bude mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN

Číst článek

Podle nového vyjádření mluvčího ale islámští fundamentalisté nechtějí vládnout v izolaci a chtějí rozvíjet kanály komunikace se zahraničními vládami.

„Válka v Afghánistánu skončila,“ uvedl. „Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali, tedy osvobození naší země a nezávislosti našeho lidu,“ dodal podle zpravodajské společnosti BBC.

Mezitím v Kábulu pokračoval překotný vývoj spojený s evakuací ambasád a snahou mnohých Afghánců na poslední chvíli opustit svou vlast. Klíčové je v této souvislosti kábulské mezinárodní letiště, kam podle všeho v neděli a v noci na pondělí kromě zahraničních diplomatů směřovali i někteří místní obyvatelé.

Davová panika na letišti

Západní média sdílela video z twitteru, které údajně ukazuje dav na ploše přímo u letadel. Televize CNN uvedla, že na letištní plochu se nahrnuly stovky lidí, svědek těchto událostí zase řekl BBC, že zoufalá snaha dostat se do některého z letadel měla rysy davové paniky.

Na letišti o víkendu vzrostlo napětí, podle americké ambasády v Kábulu se objevily zprávy o tom, že na areál mířila palba. Kvůli zajišťování bezpečnosti při evakuacích se do Kábulu vrací tisíce amerických a stovky britských vojáků, jednotky tam poslaly i další země.

Americké ministerstvo obrany v neděli schválilo nasazení dalších 1000 vojáků, na závěr logistických operací tak bude dohlížet celkem 6000 příslušníků armády USA. To je zhruba dvojnásobek počtu vojáků, které USA v Afghánistánu měly na jaře na začátku operace směřující k ukončení téměř 20 let trvající bojové mise.

Letiště v Kábulu je uzavřeno pro komerční lety. Přistávat a odlétat smí jen vojenská letadla

Číst článek

Zpravodajský web Axios informuje, že Washington hodlá během pondělního dopoledne evakuovat zbývající zaměstnance svého velvyslanectví, s výjimkou těch, kteří budou nadále zpracovávat žádosti o víza.

Podle informací televize CNN se vláda prezidenta Joea Bidena soustředí především na evakuaci amerických pracovníků a omezila počet letů určených pro Afghánce, kteří s vládou USA spolupracovali.

„Zanecháme tam desetitisíce lidí,“ komentoval vývoj zdroj Axiosu, který se účastnil nedělního jednání amerických senátorů s veliteli armády včetně nejvýše postaveného generála Marka Milleyho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme