Exploze u kábulského letiště si vyžádaly desítky mrtvých. K útokům se přihlásil Islámský stát

Nejméně 60 mrtvých Afghánců a přes 140 zraněných. Taková je bilance čtvrtečních útoků v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentur se u místního letiště, odkud se evakuují cizinci a jejich místní spolupracovníci, odpálili sebevražední atentátníci. O život přišlo i 12 amerických vojáků. K odpovědnosti za krveprolití se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Tento článek je více než rok starý.

Kábul (Aktualizováno: 21:57 26. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké vojenské zdroje dosud potvrdily, že útoky byly dva. K útoku se ve čtvrtek večer SELČ přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Nejdřív se podle ministerstva obrany pravděpodobně sebevražedný atentátník odpálil v davu lidí, kteří se snažili dostat na letiště takzvanou Abbey Gate, tedy jednou ze vstupních bran. Druhý výbuch zasáhl okolí nedalekého hotelu Baron, který je pár set metrů daleko.

Biden po atentátech v Kábulu: Evakuace bude pokračovat, viníky donutíme za útoky zaplatit

Číst článek

Mluvčí Pentagonu John Kirby potvrdil, že na místě jsou mrtví. Podle Kirbyho se jednalo o komplexní útok. Později na tiskové konferenci Pentagon informoval o tom, že zemřelo 12 amerických vojáků, 15 jich je zraněných.

Vlastní bilanci uvedlo i hnutí Tálibán, které se nedávno chopilo moci v zemi. Zemřelo podle něj nejméně 13 lidí včetně dětí. Zraněných je podle radikálů nejméně 53, a to včetně bojovníků Tálibánu.

Server BBC později s odvoláním na nejmenovaný zdravotnický zdroj uvedl, že mrtvých je nejméně 60, zraněných pak 140. Stejné čísla uvádí afghánský zpravodaj Wall Street Journal.

Nejmenovaný představitel Tálibánu turecké televizi Habertürk řekl, že „cílení útoku na nevinné civilisty je akt terorismu, který by měl celý svět odsoudit“.

Ve čtvrtek večer agentura Reuters informovalo také o třetí explozi, kterou mělo zaslechnout několik obyvatel Kábulu. Podle mluvčího Tálibánu šlo ale o kontrolovanou destrukci munice americkými vojáky.

Nová afghánská realita: nefunkční úřady, lidé bez peněz, úprk mladých. Někteří ale Tálibánu fandí

Číst článek

Napjatá situace

Mezinárodní letiště Hamída Karzáího v Kábulu je v současnosti jedním z nejfrekventovanějších míst v Afghánistánu. Shromažďují se tam tisíce lidí, kteří se snaží dostat ze země poté, co se vlády zmocnilo islamistické hnutí Tálibán.

Američané a spojenci už dříve Afghánce nabádali k opuštění oblasti kolem letiště, a to kvůli hrozbě teroristického útoku. Podle jednoho ze západních diplomatů bylo přesto okolí letištních bran „neuvěřitelně přeplněné“.

Z letiště stále startují evakuační lety s cizinci i jejich afghánskými spolupracovníky. Podle dohody s Tálibánem a rozkazu prezidenta Bidena by měli američtí vojáci opustit zemi do 31. srpna. A to i přesto, že někteří evropští spojenci řekli, že potřebují více času.

Talibán, který oblast kolem letiště hlídá, je nepřítelem afghánské odnože Islámského státu. „Naši strážci na letišti také riskují své životy. Čelí hrozbě skupiny Islámského státu,“ řekl představitel Tálibánu pro Reuters ještě před tím, než u letiště došlo k explozi.

Jáchym Pivovar, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme