‚Je to radostná chvíle vítězství.‘ Tálibán po odchodu USA převzal kontrolu nad letištěm v Kábulu

Afghánské islamistické hnutí Tálibán plně kontroluje ztichlé mezinárodní letiště v Kábulu. Stalo se tak poté, co z něj v pondělí odletěli poslední američtí vojáci, informuje v úterý agentura AP a poznamenává, že po dvaceti letech tím skončilo nejdelší válečné angažmá Spojených států.

Kábul (Aktualizováno: 8:42 31. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálmajor Chris Donahue jako poslední americký voják opouští Afghánistán

Generálmajor Chris Donahue jako poslední americký voják opouští Afghánistán | Foto: XVIII Airborne Corps | Zdroj: Reuters

Vozidla s bojovníky Tálibánu projížděla po ranveji v severní, vojenské části letiště Hamída Karzaie a později se zde pěšky triumfálně prošli také někteří vůdci hnutí.

Po zuby ozbrojení tálibové ještě před úsvitem zkontrolovali hangáry, kde Američané zanechali sedm nyní nepoužitelných vrtulníků CH-47. V různých částech letiště vlají bílé prapory Tálibánu.

„Svět by si měl vzít poučení, toto je radostná chvíle vítězství,“ uvedl mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid.

Další bojovníci Tálibánu střeží civilní část letiště, kde v terminálu leží několik desítek kufrů a dalších zavazadel. Jejich majitelé je zde patrně zanechali při zmatcích v posledních hodinách překotné evakuace.

Od chvíle, kdy se Tálibán v polovině srpna po nečekaně rychlé ofenzívě zmocnil prakticky celého Afghánistánu, Američané a jejich spojenci přepravili ze země přes 123 000 cizích státních příslušníků i spolupracujících Afghánců. Washington už dříve oznámil, že z Afghánistánu odejdou poslední vojáci k 31. srpnu.

„Po dvaceti letech jsme porazili Američany,“ citovala AP jednoho ze strážců Tálibánu s puškou kalašnikov. „Odešli a naše země je teď svobodná.“

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad na twitteru uvedl: „Po stažení naší armády a armády mnoha partnerů, kteří při nás stáli, čelí Afghánci okamžiku rozhodnutí a příležitosti. Budoucnost jejich země je v jejich rukou. Svou cestu si vyberou zcela suverénně. Toto je také šance ukončit válku.“

Američané vyřadili techniku

Americká armáda před svým odchodem stažením z Afghánistánu vyřadila na kábulském letišti z provozu letadla, obrněné vozy a systém raketové obrany. S odvoláním na generála Kennetha McKenzieho o tom v úterý informovala agentura AFP.

„Tato letadla už nikdy nebudou létat,“ řekl McKenzie o 73 strojích, která americká armáda nechala na letišti Hamída Karzaie. Pentagon v Afghánistánu nechal také kolem 70 obrněných vozidel typu MRAP, z nichž každé stojí kolem jednoho milionu dolarů (21,6 milionu Kč) a 27 vozů Humvee. I ty vyřadili vojáci z provozu.

Vozidlo odolné proti výbuchu minám (MRAP) s odminovávacím tralem | Zdroj: Armáda ČR

Americká armáda na místě zanechala i nefunkční systém C-RAM, který letiště chránil před útoky raket. V pondělí zlikvidoval pět střel, jež vypálila odnož teroristické organizace Islámský stát.

Rozhodli jsme se ponechat tento systémy v provozu až do poslední chvíle, než odletělo poslední americké letadlo, řekl McKenzie.

Víceúčelové vozidlo Humvee | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme