BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Útok na ústředí afghánského exministra si vyžádal dvacet mrtvých

Dvacet mrtvých a zhruba 50 zraněných si vyžádal nedělní rozsáhlý útok na politické ústředí někdejšího afghánského ministra vnitra Amrulláha Sáliha v centru Kábulu. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedlo afghánské ministerstvo vnitra. Sálih, který bude v zářijových volbách po boku prezidenta Ašrafa Ghaního kandidovat na funkci prvního viceprezidenta, údajně vyvázl s lehkým zraněním. Kdo za útokem stojí, není zatím jasné.

Aktualizováno Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K incidentu se zatím nepřihlásila žádná radikální organizace. | Zdroj: Reuters

Sálih, který stál v minulosti také v čele afghánské rozvědky, je podle agentury AP znám jako zapřisáhlý odpůrce povstaleckého hnutí Tálibán a jeho extremistické ideologie. Na politické scéně vystupuje jako obhájce demokracie a reforem.

Kvůli smrti afghánského vojáka stíhá Vojenská policie čtyři lidi. Viní je z neoznámení trestného činu

Číst článek

Incident se odehrál v den, kdy v Afghánistánu začínala kampaň před prezidentskými volbami. Nejdříve se na kontrolním stanovišti u pracoviště exministra vnitra odpálil sebevražedný atentátník v automobilu, poté následovala několikahodinová bitva s ozbrojenci, kteří vnikli do objektu. Afghánské bezpečnostní jednotky podle prohlášení ministerstva vnitra zabily tři útočníky.

Z objektu se bezpečnostním silám podařilo evakuovat více než 150 civilistů. Mezi mrtvými jsou čtyři členové bezpečnostních sil a 16 civilistů.

První zprávy o útoku hovořily pouze o jednom mrtvém a 13 zraněných. K incidentu se zatím nepřihlásila žádná radikální organizace, podle agentury AP ale v Kábulu pravidelně útočí jak hnutí Tálibán, tak i samozvaný Islámský stát.

Prezidentské volby se původně měly v Afghánistánu konat 20. dubna, následně byly přesunuty na 20. července a pak ještě jednou, tentokrát na 28. září. Důvodem k odkladům byla mimo jiné kritika organizace loňských říjnových parlamentních voleb, které provázel chaos, násilí a obvinění z podvodů.

Centrum Kábulu se svými vysokými betonovými zdmi chránícími před výbuchy, ploty z ostnatého drátu a policejními kontrolními stanovišti připomíná v současné době pevnost. Útok na politické ústředí viceprezidentského kandidáta v centru města ukázal, jak složité bude zajistit v metropoli bezpečnost v průběhu volební kampaně i samotných voleb.

K volbám se zaregistrovalo 18 kandidátů. Mezi nejvýznačnější jména patří stávající prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát. O úřad hlavy státu se ale například uchází také obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý afghánský ministr zahraničí Zalmáj Rasúl, dřívější bezpečnostní poradce prezidenta Ghaního Muhammad Haníf Atmar nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme