Britská armáda v sobotu ukončí evakuaci civilistů z Afghánistánu. Nepodaří se jí zachránit všechny

Britská armáda v sobotu ukončí evakuaci civilistů z Afghánistánu, který tento měsíc ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Podle agentury Reuters to oznámil náčelník generálního štábu britské armády Nick Carter.

Londýn/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký mariňák pomáhá Afghánci při evakuaci | Foto: U.S. Marine Corps/Staff Sgt. Victor Mancilla | Zdroj: Reuters

„Blížíme se ke konci evakuace, který nastane během dnešního dne. Pak ještě bude nutné dopravit zpět naše vojáky,“ uvedl Carter s tím, že se Velké Británii nepodaří evakuovat z Kábulu všechny lidi, které by britské úřady chtěly dostat do bezpečí. „Nebyli jsme schopni dostat pryč všechny, což nás velmi mrzí,“ dodal.

USA v Afghánistánu podle Pentagonu zabily plánovače Islámského státu. Francie ukončila evakuační lety

Číst článek

V uplynulých dvou týdnech bylo z Kábulu dopraveno do bezpečí více než 100 000 lidí, převážně cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, jejichž životy by mohly být za režimu Tálibánu ohroženy.

Do 31. srpna ale mají na základě dohody s Tálibánem z Afghánistánu odejít američtí vojáci, kteří dohlížejí na bezpečnost kábulského letiště, čímž bude evakuační operace uzavřena. Většina zemí již v minulých dnech za zhoršující se bezpečnostní situace evakuace ukončila.

Na dotaz ohledně budoucí možné spolupráce s Tálibánem Carter poznamenal, že Británie může skutečně spolupracovat jen s vládami, které se řídí mezinárodním humanitárním právem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme