Prezidentem Afghánistánu se podle předběžných výsledků stal Ghaní. Protikandidát s tím nesouhlasí

V zářijových prezidentských volbách v Afghánistánu zvítězil ziskem 50,64 procenta hlasů dosavadní prezident Ašraf Ghaní. Jde o předběžný výsledek, který v neděli oznámila afghánská volební komise. Ghaního hlavní volební soupeř premiér Abdulláh Abdulláh výsledek neuznal. Oznámení výsledků bylo kvůli technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Ašraf Ghaní | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Volby se konaly 28. září a kandidovalo v nich 18 lidí. Největší šance se dávaly Ghanímu a Abdulláhovi. Oba se po hned volbách prohlásili za vítěze.

Afghanistan Papers: USA lžou o válce v Afghánistánu, ukazuje přes 2000 stran odtajněných dokumentů

Číst článek

Abdulláhův úřad v neděli oznámil, že premiér s předběžným výsledkem nesouhlasí. Podle něj komise nedokázala vyřešit podvody. „Tento výsledek je založen na podvodu a nebude přijat, pokud nebudou vzaty v úvahu naše legitimní požadavky,“ stojí v prohlášení Abdulláhova úřadu, z nějž citovala agentura Reuters.

Šéfka volební komise Havá Alam Núristáníová na tiskové konferenci řekla, že výsledek voleb se může ještě změnit, až bude oznámen konečný výsledek. Pokud se po prověření hlasů ukáže, že Ghaní ani jiný z kandidát nepřekonal hranici 50 procent hlasů, bude se muset konat druhé kolo. Abdulláh získal podle předběžného výsledku 39,52 procenta hlasů.

Přepočítávání hlasů

K volbám se zaregistrovalo 9,7 milionu Afghánců, hlas ale odevzdalo podle nedělního oznámení komise jenom 1,9 milionu lidí. Panuje podezření z rozsáhlých podvodů a násilí. Při útocích během předvolební kampaně a prvního kola voleb zemřelo nejméně 85 civilistů a dalších 373 lidí utrpělo zranění.

Ozbrojenci zaútočili v Afghánistánu na japonského lékaře. O život přišel i jeho doprovod

Číst článek

Kolem sčítání panovaly zmatky. Hlasy sčítá Nezávislá volební komise a na ni dohlíží zástupci prezidentských kandidátů. Abdulláh v listopadu své pozorovatele ze sčítání v sedmi severních provinciích stáhl, což zkomplikovalo oznámení výsledků. V prosinci pak premiér souhlasil s přepočtem hlasů za přítomnosti svých lidí.

Funkce premiéra

Jeho stoupenci v listopadu v Kábulu protestovali proti podvodům. Podle nich byly odevzdány podvržené volební lístky ve prospěch Ghaního.

Abdulláh a Ghaní byli hlavními kandidáty i ve volbách v roce 2014 a také po nich si oba připsali vítězství. Volební komise nakonec výhru připsala Ghanímu, což vyvolalo ostré protesty z Abdulláhova tábora. Ten výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme