Americký ministr zahraničí Blinken: USA budou dál pomáhat těm, kteří se chtějí dostat z Afghánistánu

Americká vláda bude i po stažení vojáků z Afghánistánu nadále pomáhat Američanům, Afgháncům a dalším lidem, kteří se chtějí ze země dostat. Řekl to americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovala o tom agentura Reuters. Z Afghánistánu v noci na úterý odletěli poslední američtí vojáci. USA už dříve oznámily, že z Afghánistánu, kde jejich vojáci spolu se spojenci působili po dvě desetiletí, odejdou do 31. srpna.

Washington/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci na letišti v Kábulu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Americké síly se v noci na úterý definitivně stáhly z mezinárodního letiště v Kábulu. Hlídka hnutí Tálibán před letištěm potvrdila, že posledních pět amerických letadel odletělo krátce po půlnoci z pondělí na úterý místního času (21.30 SELČ). V Kábulu byla posléze slyšet oslavná střelba, napsala agentura AP.

Spojené státy do poslední chvíle evakuovaly své diplomaty a místní spolupracovníky, jejichž život je po změně režimu v Kábulu v ohrožení. Na palubě posledního amerického letadla, které odstartovalo z kábulského mezinárodního letiště, byl americký chargé d'affaires Ross Wilson a generál Chris Donahue.

Afghánistán, opět ovládaný islamistickým hnutím Tálibán, se pak probudil do prvního rána bez přítomnosti zahraničních vojáků na svém území. Skončilo dvacetileté působení spojeneckých sil v asijské zemi.

Není tam bezpečno, nadaní a vzdělaní lidé odcházejí, říká Afghánka, která žije ve Spojených státech

Číst článek

Začalo rychlým svržením vlády Tálibánu krátce po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001. Organizátor útoků Usáma bin Ládin byl hostem islamistického hnutí, Američané jej ale nakonec zlikvidovali až v květnu 2011 v sousedním Pákistánu.

Česká armáda v Afghánistánu působila od roku 2002 do letošního června. V zemi pracovalo téměř 11 500 českých vojáků, 14 z nich zahynulo.

Bez americké ambasády

Od chvíle, kdy hnutí Tálibán po nečekaně rychlé ofenzívě ovládlo zemi, Američané spolu se spojenci evakuovali přes 123 tisíc civilistů.

Podle Blinkena v zemi zůstalo „pod 200, ale spíše kolem 100“ Američanů, kteří se chtějí z Afghánistánu dostat. Americká vláda podle něj zkoumá možnosti pozemních cest.

Americký ministr zahraničí uvedl, že americká ambasáda v Kábulu zůstane prázdná. Američtí diplomaté, do jejichž agendy spadá Afghánistán, budou působit z Kataru. Blinken jako vysvětlení podal „nejistou bezpečnostní situaci a politickou situaci“. Novou misi povede Ian McCary, někdejší číslo dvě americké ambasády v Kábulu.

Pokud islamistické hnutí Tálibán „dostojí svých slibům“, Spojené státy s nimi budou „pracovat“, uvedl Blinken.

Co je IS-Chorásán a jaké má vztahy s Tálibánem? Pět otázek kolem ‚nejbrutálnější‘ skupiny Afghánistánu

Číst článek

„Tálibové žádají legitimitu a mezinárodní podporu. Naším vzkazem je, že legitimita a podpora se musí zasloužit,“ řekl.

Během úterý se také očekává projev amerického prezidenta Joea Bidena k rozhodnutí neprodloužit přítomnost amerických vojáků v Afghánistánu.

Světové společenství vyzývá hnutí Tálibán, aby dodrželo své původní sliby a umožnilo emigraci těm, kdo z Afghánistánu chtějí odejít. Tálibán už dříve oznámil, že po odchodu zahraničních vojáků oznámí svou představu o podobě nové vlády v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme