Afghánistán má novou vládu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí jmenoval na zasedání Velké džirgy ministry nové vlády. Svá křesla si v kabinetu udrží nynější ministr obrany Fahím i šéf diplomacie Abdulláh. Prezident Karzáí také prohlásil, že je připraven vzdát se funkce, pokud se mu nepodaří přinést zemi mír a bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

delegáti Velké džirgy | Foto: ČTK/EPA

Jak z Kábulu hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, po mnohadenním zasedání přijali unavení delegáti složení nové vlády neobyčejně klidně. Karzáí sice zmenšil počet Tádžiků v kabinetu, ale ponechal jim křesla, o něž nejvíce stáli: ministrem obrany bude i nadále maršál Fahím, ministrem zahraničí doktor Abdulláh. Bouřící se východní paštunské provincie dostaly dvě velmi důležitá ministerstva - vnitra a financí.

Významná místa Karzáí obsadil všemi hlavními národnostmi žijícími v Afghánistánu a pokusil se tak vyhovět delegátům, kteří požadovali spravedlivější rozdělení funkcí podle etnického principu. Karzáí má nyní tři zástupce, každý z nich představuje jednu z velkých etnických skupin, tedy Tádžiky, Paštuny a Hazarejce.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o Karzáího vládě

Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme