Afghánistán má prozatímní vládu

Paštunský vůdce Hamíd Karzáí složil v Kábulu slavnostní přísahu a stal se tak předsedou prozatímní afghánské vlády. Kabinet čtyřiačtyřicetiletého Paštuna bude Afghánistán spravovat šest měsíců a vznikl začátkem prosince v německém Petersbergu. Tvoří ho zástupci většiny národností žijících na území Afghánistánu. Tato země má nyní historickou šanci ukončit dlouhodobé spory mezi jednotlivými kmeny a nastartovat dlouhý proces národního smíření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Při symbolickém aktu si paštúnský aristokrat Karzáí potřásl rukou se šéfem Severního spojenectví a posledním afghánským prezidentem Rabbáním. Inauguraci byl přítomen i uzbecký generál Rašíd Dóstum, který účast původně odmítal. Podle zvláštního vyslance OSN pro Afghánistán Lachdara Brahímího je dnešní ceremoniál nejdůležitějším dnem pro Afghánistán i mezinárodní společenství. "Po trpkých letech válek a konfliktů se moc přesunuje z jedné vlády na druhou mírovou cestou a nikoli pod palbou zbraní. Nová administrativa navíc vznikla na základě politické dohody."

Karzáí nastínil ve 13 bodech svůj další program. Na prvním místě uvedl podporu islámu jako náboženství, které je základním mravním principem pro všechny Afghánce. Za svůj hlavní úkol považuje Karzai ukončit v zemi mezietnické spory, omezit bující kriminalitu, zavést pořádek a během šesti měsíců, které má jako šéf prozatímní vlády před sebou, připravit Afghánistán na svobodné volby. S obrovským šarmem se Karzai vyhýbal odpovědím na otázky, které m u nebyly zrovna příjemné: například zda se budou mezinárodní mírové síly snažit o odzbrojení obyvatelstva. "To je náš problém a my tím nebudeme naše vzácné hosty zatěžovat." Podobně takticky se vyjadřoval i ke vztahu islámu a západní civilizace. "Vážíme si zákonů a tradic jiných států, uznáváme mezinárodní právo, podřizujeme se poliátice OSN, respektujeme zvyklosti jiných zemí, ale požadujeme to samé od nich."

Aktu se v sále kábulského ministerstva vnitra účastní na 2000 kmenových představitelů a zahraničních diplomatů, pozváni byli také představitelé OSN. Slavnostní přísaha začala islámskou modlitbou. Poté zazněla afghánská hymna, během níž se na stěně místnosti zvedl závěs nad velkým portrétem Ahmada Šáha Masúda. Tento legendární vůdce opozičního Severního spojenectví byl zabit při sebevražedném útoku zorganizovaném pravděpodobně hnutím Taliban jen dva dny před útoky na New York a Washington.

Slavnostní ceremonie se uskutečnila v centru města v sále ministerstva vnitra za opravdu výjimečných bezpečnostních opatření. Obrovský počet afghánských vojáků a policistů se rozmístil nejen na dvoře a v ulicích ale i na všech okolních střechách a v troskách domů. Poprvé Kábul viděl předvoj mezinárodních mírových sil - 53 příslušníků britské námořní pěchoty má dbát na bezpečnost nového afghánského kabinetu. Dnes ráno začali Britové v zelených baretech plnit své povinnosti.

Slavnostní den pro Afghánistán narušil útok amerických letounů na konvoj vozidel, ve kterém podle Washingtonu cestovali vůdci Talibanu a organizace Al-Kajdá. Podle zpráv z východního Afghánistánu se však jednalo o rodové stařešiny, kteří jeli na inauguraci do Kábulu. Americký diplomatický zdroj v Kábulu ale pro agenturu Reuters uvedl, že z konvoje začali po letounech střílet. Při útoku údajně zahynulo 65 lidí.

Německý Spolkový sněm schválil podle očekávání vyslání až 1200 vojáků do Afghánistánu v rámci mírových jednotek OSN. Němečtí vojáci budou mít podle mandátu OSN za úkol spolu s dalšími třemi tisíci osmi sty muži z ostatních zemí zajišťovat bezpečnost prozatímní afghánské vlády v Kábulu a jeho okolí. Podle německého ministra obrany Rudolfa Scharpinga dorazí němečtí vojáci do afghánské metropole zřejmě mezi Vánocemi a Novým rokem.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme