Při náletu na velitele Tálibanu zahynulo 20 civilistů, tvrdí afghánští představitelé. NATO to popírá

Nejméně 20 afghánských civilistů, včetně 12 dětí, zahynulo v noci na sobotu při náletu na velitele islamistického hnutí Tálibán v afghánské provincii Kunar. Informovali o tom afghánští představitelé. Mluvčí operace NATO Resolute Support (Rozhodná podpora) nicméně civilní úmrtí popřela. Několik civilistů podle ní pouze utrpělo zranění.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký nadzvukový bombardér B-1B | Zdroj: Reuters

Novou operaci, jejímž cílem je zlikvidovat vysoké představitele Tálibánu, zahájila afghánská armáda na začátku měsíce. Afgháncům pomáhají američtí poradci a ze vzduchu rovněž americké letecké údery. Kvůli náletům se nicméně zvýšilo riziko civilních obětí, poznamenala agentura Reuters.

Podle jednoho z představitelů provincie Kunar zahynulo při posledním náletu osm žen a 12 dětí a dalších 15 civilistů utrpělo zranění. Guvernér provincie Kunar doplnil, že při operaci afghánských sil přišlo o život rovněž 38 bojovníků Tálibánu a teroristické sítě Al-Káida, včetně čtyř cizinců.

Nejméně čtyři mrtví a šest zraněných v Kábulu. Terčem sebevražedného útočníka byla tajná služba

Číst článek

Dalších 12 jich utrpělo zranění. Pokud jde o civilisty, přesný počet obětí neuvedl, dodal ale, že do oblasti byl vyslán speciální tým, který má zjistit podrobnosti.

„Tálibán nadále využívá civilistů jako štítů a při střetech s afghánskými silami se zabarikádovává uvnitř budov,“ uvedla Debra Richardsonová, mluvčí operace NATO Resolute Support. Jak dodala, americké nálety podporují novou strategii afghánské armády, kterou je cílit na celé hnutí Tálibán, od pouhých bojovníků až po vysoce postavené vůdce.

„Máme informace, že při operacích vedených Afghánci a podpořených americkými leteckými údery v provincii Kunar bylo zabito přes 40 bojovníků Tálibánu,“ řekla mluvčí.

Počet afghánských civilistů, kteří byli usmrceni při amerických a afghánských náletech, letos vzrostl. Spojenci totiž zvýšili počty leteckých úderů ve snaze přimět Tálibán, aby souhlasil s mírovými rozhovory. Podle OSN zemřelo při náletech za prvních devět měsíců letošního roku 313 civilistů a dalších 336 jich utrpělo zranění. Jde o 39 procent více, než ve stejném období v roce 2017.

Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme