Afghánistán neopustíme, slibuje summit NATO

Severoatlantická aliance misi v Afghánistánu dotáhne do konce. Slibují to představitelé 28 členských zemí na summitu v Chicagu. NATO má předat zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským jednotkám příští rok a začít stahovat své vojáky v roce 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO v Chicagu | Zdroj: Reuters

“Čekají nás ještě perné dny,” prohlásil americký prezident Barack Obama po setkání s afghánským prezidentem Karzáím. Některé členské země aliance už by z Afghánistánu raději odešly co nejdříve.

Například nový francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že stáhne 3400 francouzských vojáků do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O summitu NATO mluvil ve Světě o osmé zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka a také Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu

Spojeným státům jde teď o to, aby členské země na summitu v Chicagu přesvědčily, ať dodrží původní plán a své jednotky v Afghánistánu nechají do roku 2014.

Na summitu požadují Spojené Státy od aliančních spojenců příslib peněz pro afghánskou armádu, celkem se má jednat asi o čtyři miliardy dolarů (okolo 80 miliard korun).

Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu české armády, poznamenal ve Světě o osmé, že částka je vázána k velikosti afghánské armády policie a bude zaměřena na mzdy a výdaje k běžnému provozu.

NATO na summitu v Chicagu řeší i to, jak dostat z Afghánistánu své zbraně

Číst článek

Počet vojáků se má v Afghánistánu postupně snižovat, aby západní spojenci byli schopni Afghánistán opustit, ke konečnému předání moci by mělo dojít na konci roku 2014 - ovšem za situace, kdy afghánské bezpečnostní síly budou schopny zvládnout celou situaci samy.

NATO: První fáze protiraketové obrany Evropy už funguje

Číst článek

NATO také oznámilo, že první fáze protiraketové obrany je funkční. Aliance už také schválila vznik výcvikového vrtulníkového centra v Česku. Je to součást takzvané chytré obrany, čili sdílení obranných kapacit mezi aliančními zeměmi.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme