Zvláštní afghánský protiteroristický tribunál odsoudil tři muže za vraždu novináře. Jednoho z nich k smrti

Zvláštní tribunál v Afghánistánu odsoudil tři muže zapojené do případu loňské vraždy novináře britské televize BBC v provinci Chóst na východě země. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Afghánistán je v současnosti nejnebezpečnější zemí světa pro žurnalisty.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka afghánské policie v Kábulu (ilustrační foto). | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Ahmada Šáha, který pracoval pro vysílání BBC v paštúnském jazyce a pro Reuters, za nevyjasněných okolností zastřelili neznámí vrazi, když se loni v dubnu vracel domů. Podle BBC šlo již o pátého člena jejího týmu v Afghánistánu, který byl zabit od začátku 90. let.

Zprávy je stály život. Letos zemřely desítky novinářů, přinášíme příběhy některých z nich

Číst článek

Zvláštní protiteroristický tribunál odsoudil jednoho z obviněných k trestu smrti, druhého k 30 a třetího k šesti letům vězení. Výrok tribunálu musí ještě posvětit soud vyšší instance.

Islamistické hnutí Tálibán se k Šáhově vraždě nepřihlásilo. Naopak uvedlo, že byl „profesionálním novinářem“ a že je jeho smrtí „zarmouceno“.

Nejkrvavější den pro novináře

Šáh zemřel ve stejný den, kdy se v hlavním městě Kábulu odehrály dva bombové útoky, při nichž zahynulo 26 lidí. Devět z nich byli novináři a fotografové. Šlo o nejkrvavější den pro afghánské žurnalisty v historii. Zodpovědnost za bombové útoky tenkrát přiznala místní odnož takzvaného Islámského státu.

Afghánistán byl v roce 2018 celosvětově nejnebezpečnější zemí pro novináře. Nevládní organizace Reportéři bez hranic v prosinci uvedla, že během tohoto roku jich zahynulo 15. Navzdory tomu má tato země poměrně živou mediální scénu, uvádí BBC. V uplynulých letech zde zahájily vysílání desítky soukromých radiových či televizních stanic a vydávají se stovky titulů novin a časopisů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme