Odškodnění za oběť v Afghánistánu mohlo být pouze 3100 korun, vyplývá z analýzy britské organizace

Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských civilních obětí, které jsou dávány do souvislosti s působením britských sil v Afghánistánu, uvedla to ve čtvrtek stanice BBC. Britské ministerstvo obrany dohromady v letech 2006 až 2014 vyplatilo 688 tisíc liber (20,4 milionu Kč) za smrt 289 civilistů. V jednom případě rodina obdržela podle ní pouze 104,17 libry (3092 Kč) za smrt blízkého.

Londýn/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská organizace zveřejnila informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských civilních obětí (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Londýnská charitativní organizace monitorující ozbrojené konflikty AOAV provedla analýzu téměř 7000 kompenzací vyplacených britskou armádou do roku 2014 v souvislosti s britskými bojovými operacemi v afghánské provincii Hílmand.

Jde o první pokus prozkoumat podobným způsobem dopad působení britských armádních sil na životy civilistů v Afghánistánu, podotkla BBC.

Lidé z Tálibánu jsou nekompetentní a nezkušení. Jednání jsou o to složitější, říká Kocian z Člověka v tísni

Číst článek

Nejmladší civilní obětí byl tříletý chlapec, který podle záznamů zemřel během britské odminovací operace. Mezi 289 oběťmi bylo nejméně 16 dětí.

Odškodnění vyplacená za úmrtí civilistů se z hlediska své výše značně různila. Ministerstvo obrany uvedlo, že výše každé kompenzace byla určena na základě právních principů včetně minulých a budoucích ztrát a místních zvyklostí.

V únoru 2008 obdržela rodina pouhé 104,17 libry (3092 Kč) za úmrtí svého příbuzného a poškození majetku. Podle záznamů šlo přitom o nejnižší odškodnění vyplacené kvůli úmrtí civilisty.

Nejvyšší přiznané kompenzace

V kontrastu k této nízké kompenzaci britské síly zaplatily 110 liber (3265 Kč) za ztrátu mobilního telefonu na letecké základně a 662 liber (19 647 Kč) za zabití šesti oslů, kteří se zatoulali na střelnici.

Za smrt desetiletého chlapce v prosinci 2009 pak vyplatily 586,42 libry (17 404 Kč) a za smrt čtyř dětí zastřelených Mezinárodními bezpečnostními podpůrnými silami (ISAF) 4233,60 libry (125 645 Kč). Nejvyšší přiznaná kompenzace, 54 347 liber (1 612 910 Kč), byla vyplacena za úmrtí jedné osoby v Kábulu v roce 2007.

Záznamy ukázaly, že většina žádostí o náhradu škody byla zamítnuta. V případě úmrtí to bylo 885 žádostí. Organizace AOAV k tomu poznamenala, že civilních obětí způsobených britskými silami v Afghánistánu bylo ve skutečnosti pravděpodobně více, než kolik uvádějí záznamy.

„Každá smrt civilisty je tragédie a Británie vždy usiluje o to, aby riziko civilních obětí minimalizovala (..), ale toto riziko nikdy nelze zcela odstranit,“ uvedl mluvčí britského ministerstva obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme