Čtyři Afghánky zmizely po koncertě na slovenské Pohodě. Doma hudebnice čelí výhrůžkám

Slovenská policie pátrá po čtyřech afghánských hudebnicích, které zmizely po sobotním vystoupení na festivalu Pohoda. Zřejmě uprchly do zahraničí. Na Pohodě hrály za orchestr ZOHRA – první čistě ženský soubor v Afghánistánu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek členky orchestru ZOHRA v Kábulu z roku 2016, který zachytil fotoreportér agentury Reuters. | Foto: Ahmad Masood | Zdroj: Reuters

Dívky odehrály koncert na Pohodě, dostalo se jim velkého potlesku a přemístily se z festivalu na hotel. To byly ještě v plném počtu. Druhý den ráno ale už čtyři z nich chyběly.

Soubor ZOHRA v úterý večer koncertoval ještě v Bratislavě, ve středu zamířil domů do Afghánistánu. Zakladatel souboru Ahmad Náser Sarmast Radiožurnálu řekl, že o záměru dívek nevěděl a že se rozhodly svobodně, zřejmě za vidinou lepšího života, a je to jejich věc. Víc k tomu říct nechtěl.

Jejich věc to ale zase tak úplně není, dvě z dívek byly totiž nezletilé. ZOHRA se ve světě sice setkává s úspěchem, v Afghánistánu tomu ale vždy tak není. Členkami jsou první ženy, které za posledních 30 let vystudovaly v zemi hudbu. Setkávají se také s velkou nevolí a výhrůžkami, jejich zakladatel se dokonce stal terčem sebevražedného útoku.

Jejich život tam tak není jednoduchý a jaký bude osud orchestru poté, co se do Afghánistánu vrátí v nižším počtu, než odjížděl, zatím není jasné.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme