V afghánských prezidentských volbách hlasovala jen pětina voličů. Tálibán během nich spáchal 68 útoků

Afghánských prezidentských voleb se v sobotu zúčastnilo něco přes dva miliony voličů. S odvoláním na člena volební komise to v neděli oznámila agentura Reuters. K volbám se zaregistrovalo 9,67 milionu Afghánců, takže zřejmě volila zhruba jen pětina z nich.

Kábul (Aktualizováno: 12:34 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předběžné volební výsledky se očekávají v polovině října, oficiální pak 7. listopadu. V případě, že nikdo z kandidátů nezíská 51 procent hlasů, bude se konat druhé kolo.

Hlavními z 18 kandidátů byli dosavadní prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh. Oba se střetli v druhém kole také v minulých volbách v roce 2014 a Ghaní v nich zvítězil při účasti 50 procent voličů se ziskem 56 procent hlasů. V prvním kole v roce 2014 hlasovalo téměř 60 procent lidí.

V Afghánistánu skončily prezidentské volby. Výbuch u volební místnosti v Kandaháru zranil 15 lidí

Číst článek

Největší obavy byly před sobotním hlasováním z násilí. Radikální Tálibán vyzval Afghánce, aby volby bojkotovali, vláda vyčlenila na zabezpečení volebních místností až 70 tisíc členů bezpečnostních složek.

Z bezpečnostního pohledu a ve srovnání s minulými volbami bylo ale sobotní hlasování poměrně klidné. Ministr vnitra po něm oznámil, že Tálibán po celé zemi spáchal většinou s pomocí raket 68 útoků, které nepřežilo pět lidí a zraněno při nich bylo 37 lidí.

Jsou ale stížnosti na podvody a špatnou organizaci voleb. Mnozí voliči zjistili, že volební listiny nejsou kompletní, že nefunguje biometrický identifikační systém, někteří se setkali i s nepřátelskými pracovníky volebních komisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme