Afghánci se musí u voleb nechat vyfotit, úřady chtějí předejít podvodům. Opatření může ale odradit ženy

Afghánští aktivisté za práva žen požadují zrušení povinnosti nechat se vyfotografovat při sobotních prezidentských volbách. Fotografie voličů mají úřadům sloužit k odhalení případných podvodů, podle aktivistek však opatření od účasti odradí statisíce žen, napsala agentura Reuters.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezávislé volební komisi kvůli fotografiím napsalo 18 různých skupin bojujících za práva žen (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Fotografie by opravdu mohly být nepřekonatelným problémem pro mnoho Afghánek, obzvláště pro ty žijící ve více konzervativních oblastech, kde si většina z nich mimo domov zahaluje obličej a neukazují svou tvář žádnému muži, se kterým nejsou v příbuzenském vztahu.

Vybojovala si rozvod a to ji stálo život. Populární afghánskou moderátorku zavraždili přímo na ulici

Číst článek

Volební úřady tvrdí, že ženy mohou vyfotografovat ženské příslušnice volebních komisí, zároveň však přiznaly, že nejméně 1450 z 30 000 volebních místností ženy nezaměstnává.

Nezávislé volební komisi kvůli fotografiím napsalo 18 různých skupin bojujících za práva žen. Podle jednoho z dopisů ženy a starší dívky mají zájem jít k volbám, bojí se však, že nechat se vyfotit od muže neodpovídá hodnotám islámu.

Ženy jsou v afghánském politickém systému už tak nedostatečně zastoupeny. Podle Reuters tvoří jen třetinu z 9,6 milionu registrovaných voličů, kteří jdou 28. září k prezidentským volbám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme