Kandidát na afghánského prezidenta Abdulláh bojkotuje sčítání hlasů. Stáhl své pozorovatele

Afghánský prezidentský kandidát a premiér Abdulláh Abdulláh v neděli oznámil rozhodnutí stáhnout své pozorovatele z oficiálního sčítání volebních hlasů z prvního kola prezidentských voleb, jež se konalo 28. září. Krokem sleduje zneplatnění sčítání a další odložení oznámení předběžných výsledků. Uvedla to agentura AP.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na afghánského prezidenta Abdulláh Abdulláh. | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Hlavními favority mezi 18 kandidáty zářijových voleb byl kromě Abdulláha také dosavadní prezident Ašraf Ghaní. Oba se záhy po skončení voleb prohlásili za vítěze.

V afghánských prezidentských volbách hlasovala jen pětina voličů. Tálibán během nich spáchal 68 útoků

Číst článek

Hlasy sčítá afghánská Nezávislá volební komise, na kterou dohlíží i zástupci prezidentských kandidátů. Na pomalý postup si kandidáti opakovaně stěžují.

Oznámení výsledků bylo již kvůli technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo, při zatím posledním z řady odkladů na konci října předseda komise Alam Núristání oznámil, že se výsledky očekávají 14. listopadu.

Nízká účast

Letošní afghánské volby poznamenala nízká účast, podezření z rozsáhlých podvodů a násilí. Při útocích během předvolební kampaně a samotného prvního kola voleb zemřelo nejméně 85 civilistů a dalších 373 jich utrpělo zranění.

Většinu obětí mělo na svědomí islamistické hnutí Tálibán, které předem vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo je, aby k volbám nechodili.

K urnám nakonec přišlo podle jednoho ze členů volební komise pouze něco přes dva miliony voličů, zaregistrovalo se přitom 9,67 milionu Afghánců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme