Tálibán se zmocnil přes 100 vrtulníků ruské výroby. Notná část může být podle Moskvy neschopná letu

Tálibán ukořistil více než 100 vrtulníků ruské výroby, které se nacházejí v různém technickém stavu. S minimálním přístupem ke specializovaným mechanikům a k náhradním dílům ale převážně nebude schopný je používat. S odvoláním na ruského státního vývozce zbraní o tom v úterý informoval zpravodajský server The Guardian.

Kábul/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky Mi-17 Hip, které používala afghánská armáda | Foto: Cecilio M. Ricardo Jr/U.S. Department of Defense | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

Když Tálibán zahnal afghánskou armádu a převzal kontrolu nad velkými skladišti zbraní a vozidel, ukořistil také nejméně 100 vrtulníků Mi-17 Hip.

Tyto dopravní vrtulníky ruské výroby objednaly Spojené státy pro afghánské ozbrojené síly, protože byly relativně levnější a jednodušší na ovládání, než americké vrtulníky UH-60 Black Hawk.

Polka evakuovaná českým speciálem z Afghánistánu: Když mi řekli, že může jet i manžel, plakala jsem

Číst článek

„Vrtulníková letka je velká - více než 100 vrtulníků Mi-17 různých typů,“ řekl podle tiskové agentury Interfax ředitel ruské státní společnosti pro export zbraní Rosoboronexport Alexandr Michejev.

„Samozřejmě taková letka vyžaduje opravy, údržbu a dodávku náhradních dílů,“ dodal s tím, že velká část vrtulníků může být už nyní neschopná provozu.

Michejevův odhad počtu vrtulníků ruské výroby v Afghánistánu je podstatně vyšší, než hlášený inventář. Podle červencové zprávy nezávislého úřadu amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) měla afghánská armáda 56 vrtulníků Mi-17, z nichž bylo použitelných pouze 32.

Mi-17 jsou exportní verzí ruských vrtulníků Mi-8, které se vyrábějí ve dvou továrnách v Kazani a v Ulan-Ude. Letka vrtulníků Mi-17 tvořila po celé roky páteř afghánských vzdušných sil. Pravidelně sloužily k přepravě vojáků, střeliva i evakuaci zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme