Afghánské složky postupují proti Tálibánu. Získaly kontrolu nad městem u turkmenské hranice

Afghánská vládní vojska ve čtvrtek opět získala kontrolu nad hlavním městem západoafghánské provincie Badghís, na které ve středu zaútočili bojovníci islamistického hnutí Tálibán. Do regionu byly zároveň vyslány stovky dalších afghánských vojáků. S odkazem na afghánské ministerstvo obrany o tom píše agentura Reuters.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské bezpečnostní složky na check pointu v Kábulu. | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

V okolí Kaláje Nau, které je hlavním městem provincie Badghís, jež sousedí s Turkmenistánem, se podle afghánského ministerstva obrany stále bojuje. Ozbrojenci Tálibánu ve středu ve městě dobyli několik vládních budov a policejní velitelství. Vládní vojska však objekty získala zpět.

‚Tálibán se nám pomstí.‘ Se stahováním západních sil z Afghánistánu sílí strach a přibývá útoků i obětí

Číst článek

„Město je opět plně pod naší kontrolou a na okrajích města provádíme operace namířené proti Tálibánu,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany.

Při nejnovějších bojích v okolí Kaláje Nau podle ministerstva obrany zahynulo 69 bojovníků Tálibánu. Afghánská armáda při operaci také zkonfiskovala mnoho zbraní a munice. Tažení Tálibánu na Kaláje Nau přitom bylo prvním rozsáhlým útokem na provinční správní středisko od začátku současné ofenzivy. Zbytek provincie Badghís podle agentury Reuters kontroluje Tálibán.

Území Tálibánu

Západní bezpečnostní odborníci odhadují, že Tálibán získal kontrolu nad více než 100 afghánských okresů. Tálibán však tvrdí, že kontroluje přes 200 okresů ve 34 provinciích, což představuje více než polovinu země. V rukou vlády zůstávají velká města a provinční centra.

‚Pšenice je poskvrněná krví vlastního syna.' Civilisté v Afghánistánu čelí neřešitelným rozhodnutím

Číst článek

Nová území Tálibán dobývá již mnoho týdnů, jeho ofenziva se ale zintenzivnila poté, co Spojené státy opustily svou hlavní základnu v zemi, čímž prakticky ukončily svou intervenci v Afghánistánu. Ta začala svržením vlády Tálibánu v roce 2001.

Tálibán v poslední době rozšiřuje svou kontrolu zejména v provinciích na severu země. Přerušované mírové rozhovory mezi zástupci vlády a povstalci mezitím významný posun nepřinesly.

Americký prezident Joe Biden se má ve čtvrtek vyjádřit k postupu stahování amerických vojsk z Afghánistánu. Odchod Američanů z Afghánistánu přitom vyvolává kritiku i obavy, že v zemi propukne občanská válka, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme