Tálibán upevňuje svou moc během stahování západních vojáků. Za dva týdny zemřelo 500 lidí

V bojích v Afghánistánu za minulé dva týdny přišlo o život 120 příslušníků bezpečnostních sil, 65 civilistů a více než 300 členů radikálního hnutí Tálibán. S odvoláním na afghánské bezpečnostní zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle nich chce Tálibán ukázat svou sílu v době stahování západních vojáků a získat co nejvíc území. Ve čtvrtek se ze země začali stahovat zbývající Američané a vojáci NATO.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek se ze země začali stahovat zbývající Američané a vojáci NATO (ilustrační foto) | Zdroj: americké ministerstvo obrany

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tárik Arian řekl, že v minulých 14 dnech úřad zaznamenal šest sebevražedných atentátů a několik dalších útoků. Připsal je členům Tálibánu. Na vládní vojáky radikálové nastražili na silnicích 65 bomb. Podle Ariana bylo také zraněno přes 180 civilistů a mezi oběťmi Tálibánu jsou i velitelé.

Mluvčí této organizace Zabíhulláh Mudžáhid popřel vládní informaci o mrtvých civilistech. Podle něj tito lidé zemřeli při operacích afghánského letectva a armádních pozemních sil. K údaji o ztrátách Tálibánu se nevyjádřil.

Nechává Západ Afghánce na holičkách? Plánované stažení vojáků budí obavy z návratu Tálibánu

Číst článek

Americký prezident Joe Biden nedávno oznámil stažení posledních amerických vojáků z Afghánistánu. Skončit by mělo 11. září. Podle Reuters se po tomto oznámení násilí v Afghánistánu znásobilo. Tálibán útočí ve 21 ze 34 provincií, oznámilo ministerstvo obrany.

Šéf afghánských tajných služeb Ahmad Zía Sirádž řekl, že Tálibán v posledních dnech násilnosti vystupňoval na nejvyšší míru. Do provincie Ghazní ve čtvrtek odjeli vysocí bezpečnostní představitelé prověřit zprávy, podle nichž tam Tálibán shromažďuje bojovníky, aby tuto strategickou středoafghánskou provincii ovládl.

Vláda vede od loňska v Kataru s Tálibánem mírové rozhovory, které ale stagnují. V Turecku se měla tento týden konat vrcholná schůzka o Afghánistánu, ale byla odložena, protože Tálibán účast odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme