Děti si hrály na dvorku, pak ho zasáhla mina. Střety Tálibánu s afghánskými silami zabíjí i nejmenší

Nejméně šest dětí přišlo v pátek o život v bojích u města Ghazní ve stejnojmenné provincii na východě Afghánistánu. Zatímco vládní úřady obviňují ze zabití dětí povstalce z hnutí Tálibán, místní lidé přičítají dětské oběti náletu vládních sil. Upozornila na to agentura Reuters.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní oplakávají dětské oběti bojů u města Ghazní | Zdroj: Reuters

Po útocích na kábulský hotel Intercontinental se 40 mrtvými a na sídlo humanitární organizace Save the Children ve východoafghánském městě Dželálábád krveprolití v Ghazní vypovídá o tom, jak si násilí v zemi denně vybírá daň mezi civilisty.

Provinční úřady tvrdí, že povstalecký minometný útok zasáhl ves, kde zabil šest dětí a další dvě zranil. „Děti si hrály na dvorku jednoho domu, když Tálibán spustil palbu z minometů. Jedna mina zasáhla dvorek a zabila šest dětí a dvě zranila,“ řekl místní policejní náčelník.

Mluvčí ministerstva obrany také z útoku obvinil Tálibán: „Můžeme jasně říci, že to byla nepřátelská raketa (která zabila děti). Naše síly zabily osobu, která rakety odpálila.“

Nicméně podle místních lidí děti zahynuly při náletu afghánských sil, které zvětšují počet leteckých operací, neboť v uplynulém roce síla letectva vzrostla.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid uvedl, že letecký útok zabil sedm lidí, šest zranil a zničil čtyři domy. Představitel ministerstva obrany v Kábulu uvedl, že při náletu poblíž Ghazní přišli tři lidé o život, ale nebylo jasné, zda šlo o děti.

Podle nejnovější zprávy OSN mezi loňským lednem a září přišlo o život 2640 civilistů a 5379 utrpělo zranění. Ozbrojený konflikt si v tomto období vyžádal životy 689 dětí, dalších 1791 bylo zraněno.

Celkově OSN přičítá 64 procent mrtvých civilistů skupinám protivládních povstalců, například Tálibánu a Islámskému státu, 20 procent pak provládním silám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme