Afghánec pojmenoval syna po Donaldu Trumpovi. Teď kvůli tomu prchá před Tálibánem

Na podzim roku 2016 se Sajíd Assadulláh rozhodl pojmenovat své třetí dítě Donald Trump a přenést na ně tak kousek úspěchu amerického byznysmena a tehdy ještě republikánského uchazeče o Bílý dům. Místo toho mu jméno přineslo spoustu problémů a nyní kvůli němu rodina utíká ze země.

Doporučujeme Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afgánec Assadullah Poya se svým synem Donaldem Trumpem | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Můj život i životy mých příbuzných jsou v ohrožení a žádám o ochranu,“ napsal Assadulláh americkému deníku New York Times přes facebookovou zprávu. Útěkem reagoval na vraždu jiného Afghánce – toho bojovníci Tálibánu zavraždili poté, co napomáhal vyražení zlaté medaile jako poděkování americkému prezidentu Trumpovi za jeho podporu Afghánistánu.  

„Poté, co jsem viděl reakce na synovo jméno a vraždu (zmíněného muže), se necítím bezpečně,“ prohlásil Assadulláh. Celá jeho rodina se momentálně nachází na neznámém místě v zahraničí.

Deníku se muž také svěřil s tím, že jméno nejmladšího syna ho už připravilo o práci i o domov. Poté, co jeho příbuzní nesouhlasili s nemuslimským jménem dítěte, byl nucen se s nejbližší rodinou přestěhovat ze vzdálené provincie do Kábulu.

Jméno bezvěrce

K rozhodnutí pojmenovat dítě Donald Trump vedla fyzická podoba – chlapec se narodil s blond vlasy – i obdiv otce k americkému obchodníkovi. „Četl jsem Trumpovy knihy, četl jsem o jeho životě, jak vybudoval Trump Tower, jak se stal lídrem politické strany. Pochopil jsem, že je to pracovitý muž, a myslel jsem, že když dám mému synovi jméno Donald Trump, ovlivní to jeho osobnost a chování,“ popsal otec své rozhodnutí pro deník.

Rodina ho neakceptovala. „Řekli mi, jak můžeš dát jméno bezvěrce svému synovi? Můj otec je zlostný muž, řekl mi, že to nemůže tolerovat. Tak jsem odešel a přestěhoval se do Kábulu.“

Na sociální sítě se nedávno dostaly i doklady s chlapcovým jménem. Sajíd Assadulláh ze zveřejnění podezírá zaměstnance místní matriky. Podle něj se k němu afghánští úředníci chovali s opovržením, a dokonce mu hrozili výslechem u tajné služby.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme