V Afghánistánu skončily prezidentské volby. Výbuch u volební místnosti v Kandaháru zranil 15 lidí

V Afghánistánu se v sobotu konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky sobotního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.

Kábul (Aktualizováno: 16:07 28. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci volí v prezidentských volbách. | Foto: Ebrahim Noroozi | Zdroj: ČTK / AP

Hlavními kandidáty byli dosavadní prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh. Podle průzkumu soukromé agentury zveřejněného tento týden hodlalo dát Abdulláhovi hlas přes 19 procent voličů, Ghanímu pak 18 procent. Ostatní kandidáti zůstali daleko za nimi. Oba politici usilují o mír s Tálibánem, který ale zatím s Kábulem nevyjednává.

Afghánci se musí u voleb nechat vyfotit, úřady chtějí předejít podvodům. Opatření může ale odradit ženy

Číst článek

Podle agentury Reuters se k volbám registrovalo přes devět milionů voličů. Hlasování mělo skončit ve 12.30 středoevropského letního času, ale bylo o dvě hodiny prodlouženo. Z metropole Kábulu i z dalších částí země byla hlášena nízká účast, což potvrdili i pozorovatelé. Panují také obavy, že rivalové se budou obviňovat z volebních podvodů.

Bezpečnost voleb

Vláda nasadila na zabezpečení voleb desítky tisíc policistů a vojáků, přesto ale bylo násilí hlášeno z několika částí země. Při explozi u volební místnosti v provincii Nangarhár zemřel jeden člověk a dva byli zraněni, na jihu v Kandaháru bomba zranila 16 lidí. Zástupce Tálibánu sdělil, že hnutí dnes zaútočilo nejméně 28krát, a to ve 34 afghánských provinciích.

Při útoku afghánské armády zahynulo 35 civilistů, uvedly úřady. Američané hlásí 22 mrtvých Tálibánců

Číst článek

V Kandaháru bomba vybuchla u mešity, v níž je volební místnost. Podle zdravotnických zdrojů přijala místní nemocnice k ošetření 15 zraněných, mezi nimiž je policista a několik pracovníků volební komise i voličů. Tři z těchto lidí jsou v kritickém stavu. O násilí přicházejí zprávy i z dalších částí země, podle agentury AP však není jasné, zda útoky souvisejí s volbami.

Některé volební místnosti se otevřely se zpožděním. Zástupce volební komise také řekl, že komise nemůže navázat kontakt s více než 900 hlasovacími středisky. Problémy se týkají provincí Badachšán, Kunduz, Baghlán a Tachár. Zatím není jasné, zda se tam hlasuje, nebo zda Tálibán nedovolil místnosti otevřít.

Kontroly aut

Uzavřeno muselo navíc zůstat více než 460 volebních center v 17 provinciích, do některých nedorazily volební lístky, jinde byly problémy se zajištěním bezpečnosti. V Kandaháru a Kunaru nastaly potíže s přístroji na ověřování voličů podle biometrických údajů.

Tálibán Afghánce vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. Policie v Kábulu kontrolovala auta, větší automobily mají v sobotu do města vjezd zakázán.

Ghaní odevzdal hlas v Kábulu a řekl při tom, že je to pro něj „okamžik hrdosti, protože větší část volebních výdajů byla schopna uhradit afghánská vláda“.

Prezidentské volby se měly v Afghánistánu původně konat 20. dubna, byly ale odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října a konečné 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme