Francie odmítá uznat kabinet sestavený Tálibánem nebo s ním udržovat jakýkoliv vztah, uvedl ministr

Radikální hnutí Tálibán, které na konci srpna převzalo moc nad Afghánistánem, lže a Francie s jeho nově utvořenou vládou nebude mít žádné vztahy, uvedl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian. Ministr zahraničí v neděli míří do Kataru, aby zde projednal budoucnost evakuací z Afghánistánu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian | Foto: Aris OIkonomou | Zdroj: Reuters

„Řekli, že některým cizincům a Afgháncům umožní volně odejít a (mluvili) o inkluzivní a reprezentativní vládě, ale lžou,“ uvedl na adresu radikálního hnutí Le Drian v rozhovoru se stanicí France 5.

Když nepřijmeme prověřené Afghánce legálně, přijdou sem ti neprověření ilegálně, předpokládá Rozumek

Číst článek

Tálibán v úterý oznámil složení dočasné vlády více než tři týdny poté, co se za odchodu zahraničních vojsk zmocnil kontroly nad Afghánistánem po rychlém kolapsu Západem podporované vlády.

V prozatímním kabinetu není žádná žena, naopak jsou v něm představitelé „staré gardy“ Tálibánu, který v Afghánistánu mezi lety 1996 až 2001 nastolil represivní režim.

„Francie tento kabinet odmítá uznat nebo s ním udržovat jakýkoliv druh vztahů. Chceme od Tálibánu činy a oni potřebují ekonomický oddychový čas a mezinárodní vztahy. Je to na nich,“ dodal ministr.

Paříž z Afghánistánu při překotné evakuaci v závěru minulého měsíce evakuovala okolo 3000 lidí. Na 2600 z nich byli podle francouzského ministerstva obrany Afghánci.

Tálibové v Pandžšíru zastřelili bratra bývalého afghánského viceprezidenta. Patřil k odpůrcům hnutí

Číst článek

Le Drian v neděli zahájí dvoudenní návštěvu katarské metropole Dauhá. Podle ministra v Afghánistánu zůstalo několik francouzských občanů a pár stovek Afghánců s vazbami na Francii.

Katar se jako klíčový prostředník mezi západními zeměmi a Tálibánem podílí na obnově provozu kábulského letiště. Vyslal na místo techniky a další odborné síly, které mají zajistit bezpečnost a letovou kontrolu.

V tomto týdnu také zprostředkoval dva komerční lety mezi Kábulem a Dauhá. Šlo o jedny z prvních mezinárodních letů poté, co správu kábulského letiště převzal Tálibán. Na palubě jednoho z těchto letů do Kataru ve čtvrtek přiletělo 49 Francouzů s rodinami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme