BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Výbuch tří náloží v Kábulu si vyžádal nejméně 12 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

Nejméně 12 lidí zemřelo a 30 utrpělo zranění, když ve čtvrtek ráno v afghánské metropoli Kábulu krátce po sobě explodovaly tři bomby. První útok mířil na autobus, který převážel zaměstnance státní správy. Jen několik minut poté se ozvala exploze nedaleko místa prvního výbuchu. Třetí bomba byla odpálena ve východní části města. K ani jednomu z útoků se zatím podle agentury Reuters nikdo nepřihlásil.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják afghánské armády poblíž místa výbuchu. | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva vnitra Nasrat Rahímí uvedl, že obětí bude zřejmě přibývat. „Nejprve vybuchla bomba upevněná magnetem na minibus, pak se odpálil sebevražedný atentátník poblíž místa útoku na autobus a při třetí explozi odpálili neznámí útočníci,“ řekl Rahímí.

Autobus, který byl zasažen jako první, převážel zaměstnance ministerstva hornictví a ropného průmyslu. Při explozi zahynulo pět lidí a deset utrpělo zranění. Rahímí sdělil agentuře AFP, že mezi oběťmi jsou i ženy a děti. Očitý svědek řekl Reuters, že vozidlo začalo hořet a na místě leželo několik mrtvých a raněných.

Vybuchlá nálož před univerzitou v Kábulu zabila osm lidí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

Číst článek

Sebevražedný atentátník, který se následně odpálil poblíž místa prvního výbuchu, zabil sedm lidí a 20 zranil. Podobné útoky v Kábulu často provádí islámské hnutí Tálibán či teroristická organizace Islámský stát.

Násilnosti v zemi se v posledních týdnech vyhrocují současně s tím, jak postupují rozhovory Spojených států se zástupci hnutí Tálibán. Podle afghánských bezpečnostních expertů se povstalci snaží pomocí útoků získat lepší pozici při vyjednávání.

Spojené státy chtějí dosáhnout dohody o stažení části amerických vojáků výměnou za bezpečnostní záruky, včetně příslibu, že se země nestane bezpečným útočištěm pro teroristické skupiny. Osmé kolo rozhovorů má začít do konce měsíce v Kataru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme