‚Chceme mír, prosperitu a skutečný islámský systém.‘ Tálibán po stažení USA slaví vítězství

Hnutí Tálibán se v noci na úterý prohlásilo za vítěze války proti zahraničním silám, které se po dvaceti letech stáhly z Afghánistánu. Představitelé hnutí na letišti v Kábulu, ze kterého odletěli poslední američtí vojáci, poblahopřáli Afgháncům k „získání nezávislosti a svobody“ a slíbili, že zajistí bezpečnost země, vytvoří vládu mnoha stran a nebudou pronásledovat své někdejší odpůrce.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tálibánci si prohlížejí jeden z opuštěných vozů Humvee

Tálibánci si prohlížejí jeden z opuštěných vozů Humvee | Zdroj: Reuters

„Blahopřejeme Afghánistánu... Toto vítězství patří nám všem,“ prohlásil na kábulském letišti mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. „Je to velká lekce pro okupanty a pro naše budoucí generace. Je to také lekce pro celý svět. Je to historický okamžik a my jsme na něj hrdí,“ uvedl.

‚Je to radostná chvíle vítězství.‘ Tálibán po odchodu USA převzal kontrolu nad letištěm v Kábulu

Číst článek

Mudžáhid rovněž poděkoval bojovníkům hnutí za jejich oběti a pogratuloval Afgháncům k „získání nezávislosti“. „Přejeme si, aby se naše země již nikdy nestala cílem invaze. Chceme mír, prosperitu a skutečný islámský systém,“ podotkl.

„Islámský emirát vedl posledních 20 let válku. Nyní má právo stát v čele budoucí vlády. Je ale nadále připraven vytvořit vládu, v níž budou zahrnuty různé strany,“ dodal Mudžáhid, který zároveň vyzval bojovníky Tálibánu, aby byli k lidem „vlídní“.

„Chtěl bych vás požádat, abyste si dávali pozor na to, jak s lidmi jednáte. Afghánci si zaslouží, aby se s nimi jednalo s láskou a soucitem,“ dodal.

Tálibánci se procházejí po kábulském letišti, které opustili Američané | Zdroj: Reuters

Mudžáhid svůj projev pronesl před členy elitní jednotky Tálibánu, kteří obsadili vojenskou část letiště, z níž bylo po nástupu hnutí k moci před dvěma týdny evakuováno 123 000 cizinců, jejich afghánských spolupracovníků a dalších ohrožených Afghánců.

Obnovení provozu

Na bezpečnost evakuací do poslední chvíle dohlížela americká armáda, která slíbila, že všechny své vojáky stáhne z Afghánistánu do 31. srpna.

Pentagon nevyvrátil zprávy o civilních obětech po úderu v Afghánistánu. Mělo zemřít deset lidí

Číst článek

Na letišti byly podle agentury AP ještě v úterý patrné známky chaosu, jenž tam vládl v posledních dnech, kdy se ze země zoufale snažily uprchnout tisíce lidí, kteří slibům Tálibánu nevěří. Hnutí při své předchozí vládě v letech 1996 až 2001 bylo obviňováno z rozsáhlého omezování lidských práv a z násilností.

V letištním terminálu zůstalo pohozených několik desítek kufrů, oblečení a dokumenty. Kolem letiště bylo vidět převrácená auta blokující přístupové cesty ve snaze zabránit sebevražedným atentátníkům dostat se k letištní budově. Při jednom z takových útoků zahynulo ve čtvrtek u letiště na 170 Afghánců a 13 amerických vojáků.

Při rozhovoru s afghánskou televizí mluvčí Tálibánu Mudžáhid slíbil, že provoz letiště se co nejdříve obnoví.

„Náš technický tým prověří technické a logistické potřeby a zváží, zda budeme schopni vše zajistit sami. Pokud budeme potřebovat technickou či logistickou pomoc při opravě zničených částí, pak bychom mohli požádat o pomoc Katar či Turecko,“ dodal.

Prázdný terminál kábulského letiště | Zdroj: Reuters

Americký generál Kenneth McKenzie v úterý uvedl, že americká armáda před svým odchodem z Afghánistánu vyřadila na kábulském letišti z provozu 73 letadel, 27 obrněných vozů a systém raketové obrany. Zařízení nutné pro obnovu provozu ale do vzduchu nevyhodila.

Co je IS-Chorásán a jaké má vztahy s Tálibánem? Pět otázek kolem ‚nejbrutálnější‘ skupiny Afghánistánu

Číst článek

„Po dvaceti letech jsme porazili Američany,“ řekl jeden ze členů Tálibánu Muhammad Islám, který s kalašnikovem v ruce střežil letiště. „Odešli a naše země je teď svobodná. Je jasné, co chceme. Chceme islámské právo, mír a stabilitu,“ dodal.

Představitel Tálibánu v Kábulu, kterého citovala agentura Reuters, uvedl, že Tálibán chce, aby lidé žili v souladu s pravidly islámu a aby se zbavili cizích vlivů.

„Naše kultura je prostoupena jedem, všude vidíme ruský a americký vliv, dokonce i v jídle, které konzumujeme. Lidé by si to měli uvědomit a učinit nutné změny,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme