Dívky a ženy budou smět studovat v čistě ženských třídách, rozhodl Tálibán

Ženy v Afghánistánu budou moci i nadále studovat na univerzitách, podmínkou budou oddělené třídy vyhrazené pro ženy a oblečení odpovídající islámskému právu. Podle agentury AP to v neděli uvedl ministr vyššího vzdělání Abdul Baki Hakkání, kterého jmenovalo radikální islamistické hnutí Tálibán po svém srpnovém nástupu k moci.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest žen a aktivistů před prezidentským palácem v Kábulu | Zdroj: Reuters

Tálibán již dříve slíbil zaručit ženám rovnoprávnost v souladu s islámským právem. Mnoho Afghánců na tyto sliby ale hledí skepticky, především pak ti, kteří si pamatují, jak tálibové za své dřívější vlády v letech 1996 až 2001 prosazovali přísné islámské právo šaría.

Dívky tehdy nemohly navštěvovat školy, ženy nesměly až na výjimky pracovat, hudba a televize byly zakázány a podezřelí zločinci byli na veřejnosti bičováni, mrzačeni či popravováni. Tento týden Tálibán násilně potlačil protest za rovnoprávnost žen, což vyvolalo značnou nevoli a nedůvěru zahraničí.

Ministr Hakkání představil nová pravidla na tiskové konferenci jen několik dní poté, co Tálibán sestavil vládu, ve které není ani jedna žena. Vláda se podle něj nechce vracet 20 let zpátky. „Začneme stavět na tom, co dnes existuje,“ uvedl ministr.

Žádné ženy, kompromisní premiér a bývalí vězni z Guantánama. Jak vypadá vláda sestavená Tálibánem?

Číst článek

Studentky univerzit se budou muset chovat podle pravidel stanovených Tálibánem, včetně pravidel pro odívání. Ministr Hakkání však podle AP neupřesnil, zda bude stačit šátek, nebo zda si ženy budou muset zakrývat i obličej. „Nedovolíme chlapcům a dívkám studovat dohromady. (…) Nedovolíme společné vzdělávání,“ prohlásil Hakkání. Studijní osnovy a vyučované předměty se také změní, uvedl ministr bez dalších podrobností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme