Popravy, zabíjení, mučení. Tálibán tvrdí, že změnil praktiky, zprávy z dobytých oblastí ale ukazují opak

Poprava vzdávajících se afghánských vojáků, zabíjení nevinných civilistů, bičování žen. Zahraniční média stále častěji informují o zvěrstvech páchaných bojovníky radikálního hnutí Tálibán, které po odchodu západních sil ukrajuje stále větší část afghánského území. Tálibán informace popírá, důkazy včetně záběrů z poprav a svědectví přihlížejících ale hovoří o opaku. Lidskoprávní organizace proto hnutí obviňuje ze spáchání válečných zločinů.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci speciálních vojenských jednotek po jedné z těžkých bitev proti Tálibánu v provincii Kandahár (červenec 2021)

Příslušníci speciálních vojenských jednotek po jedné z těžkých bitev proti Tálibánu v provincii Kandahár (červenec 2021) | Zdroj: Reuters

Vraždění, bití a mučení páchané bojovníky Tálibánu ukazuje série videí, která v minulých dnech zveřejnily afghánské úřady. Informuje o tom australská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice ABC News, která koncem minulého týdne popsala obsah jednotlivých záběrů a označila je za „hluboce znepokojivé“.

Odchod z Afghánistánu je útěk z pole. Práce Západu může přijít vniveč, říká bývalý šéf civilů v Lógaru

Číst článek

Na dvou samostatných videích je vidět, jak radikálové Tálibánu stínají hlavu dvěma civilistům, kteří podle afghánského velvyslanectví pracovali pro tamní vládu. Další podle ABC News ukazuje „brutální mučení“ muže na veřejném prostranství nebo bičování ženy, která se podle tálibánských pravidel nechovala dostatečně cudně.

Záběry, které mimo jiné obsahují i fotografie mrtvých těl tří afghánských státních zaměstnanců, úřady zpřístupnily redakci ABC News na její vyžádání, nejsou tedy veřejně dostupné. Podle afghánského velvyslanectví nicméně ukazují „extrémní násilí a hrozivé válečné zločiny, které Tálibán páchá v oblastech, kam v poslední době vstoupil“.

Od počátku stahování vojenských sil Spojených států a dalších zemí NATO z Afghánistánu se radikálnímu hnutí podařilo zintenzivnit ofenzivu a převzít kontrolu nad dalšími strategicky významnými územími, a to zejména v provinciích na severu země. Tálibán ovládl mimo jiné pohraniční oblasti sousedící s Íránem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Čínou a Pákistánem, kontroluje klíčové hraniční přechody, podle expertů je tak vojensky nejsilnější od roku 2001.

Vedení islamistického hnutí, které vládlo v Afghánistánu od roku 1996 až do zmíněného roku 2001, tvrdí, že jeho přístup k obyvatelům nebude tak tvrdý jako kdysi. Podle afghánské vlády, ale také lidskoprávní organizace Amnesty International, se nicméně ukazuje, že se současný Tálibán nezměnil, a popravy lidí jsou toho důkazem.

Chladnokrevný čin

Ve svém výčtu zvěrstev páchaných Tálibánem australský zpravodajský server zmiňuje také video z popravy 22 afghánských vojáků, na které minulý týden upozornili novináři americké CNN. K nemilosrdné vraždě vojáků, kteří odložili zbraně a chtěli se bojovníkům Tálibánu vzdát, došlo už v polovině letošního června, video se do rukou médií ale dostalo až o měsíc později.

Vše se odehrálo ve městě Dawlat Abad poblíž hranic s Turkmenistánem. Jednotka speciálních afghánských sil trénovaných americkými vojáky se snažila město uchránit před vpádem Tálibánu, během přestřelky ale vojákům došla munice a octli se v obklíčení, rozhodli se proto Tálibánu vzdát.

Fotograf agentury Reuters zemřel během přestřelky v Afghánistánu. Tálibán o jeho přítomnosti nevěděl

Číst článek

„Komanda skončila v obklíčení Tálibánu. Potom je odvlekli doprostřed ulice a všechny je zastřelili,“ potvrdil jeden z přihlížejících pro televizi CNN, která záznam z Dawlat Abad získala a následně i zveřejnila.

Stejnou verzi událostí popisuje i další z celkem pěti svědků, se kterými televize mluvila. „Zvedli ruce a vzdali se, pak začal Tálibán střílet,“ uvedl prodavač z bazaru, kde se střelba odehrála.

Jedním z 22 popravených vojáků byl i Sohrab Azímí, který strávil dva roky na vojenské škole ve Spojených státech a příští měsíc se měl oženit se svou americkou snoubenkou. Podle jeho otce – generála ve výslužbě – byl Azímí odpovědný za přivolání letecké podpory v případě nouze a také tak učinil, vzdušné síly ale nedorazily.

Že obklíčenou jednotku nepodpořily vzdušné síly, kritizují i další představitelé provincie Fárjáb, kde město Dawlat Abad leží. Upozorňují navíc na to, že speciální jednotky vyslané na místo oblast dostatečně dobře neznaly, v boji proti Tálibánu proto byly v nevýhodě.

Největší kritika ale míří na samotné bojovníky radikálního hnutí, kteří vraždu 22 neozbrojených vojáků popírají. Například lidskoprávní organizace Amnesty International události z poloviny června označila za válečný zločin.

„Jsme svědky chladnokrevné vraždy vzdávajících se vojáků – to je válečný zločin… Důkazy naznačují, že opakující se prohlášení Tálibánu o tom, že změnil své praktiky, jsou založeny na lži. Zároveň naprosto podkopávají tvrzení, že budou během mírového procesu respektovat lidská práva,“ uvedla minulý týden Samira Hamidiová, která v Amnesty International sleduje dění v asijských zemích.

Návrat starých praktik

Na videa a fotografie zachycující nedávné krutosti Tálibánu upozorňuje kromě zahraničních médií především samotná vláda Afghánistánu. V prohlášení zaslaném serveru ABC News afghánské velvyslanectví v Canbeře upozorňuje, že řada těchto „videí jasně ukazuje skutečný záměr, chování a svět, jaký je odhodlaný vytvořit pro své občany“.

Dívky nesmí do školy a muži musí mít vousy. V provinciích dobytých Tálibánem se vrací k právu šaría

Číst článek

Podle australského odborníka na mezinárodní politiku Rodgera Shanahana se tak afghánská vláda snaží o jediné – podkopat snažení Tálibánu prezentovat se jako modernější politická entita, která se dokáže postarat o obyvatele, které má pod kontrolou.

„Afghánská vláda se snaží získat diplomatickou podporu a zajistit, aby byly s těmito krutostmi spojovány i regionální vlády, kterým převzetí moci Tálibánem vyhovuje,“ podotýká Shanahan.

Část afghánského obyvatelstva totiž radikální hnutí podporuje, vedle těchto lidí však žije velké množství Afghánců, kteří si návrat tálibánské nadvlády nepřejí a mají z nadcházejících časů velké obavy. Už nyní se totiž objevují zprávy, podle kterých se Tálibán na nově obsazených afghánských územích navrací ke starým praktikám.

Během minulé vlády Tálibánu měly afghánské dívky zakázáno studovat, ženy směly opouštět domov jen v doprovodu mužských příbuzných a za zločiny jako cizoložství byly ukamenovány. Muži se zase nesměli holit, museli nosit pouze tradiční oblečení, a pokud nechodili na modlitby, hrozilo jim bití. Některá tato pravidla se ale na dobytých územích začínají obnovovat.

Afghánský voják střeží kontrolní stanoviště nedaleko americké letecké základny Bagrám, kterou síly USA v červenci opustily | Zdroj: Reuters

Afghánci neskrývají strach

Agentura AFP minulý týden informovala o nových nařízeních, podle kterých ženy nesmí chodit bez mužského doprovodu nakupovat, muži si musí nechat plnovous a nesmí kouřit. Tálibán sice informace odmítá, například 32letý Nazir Muhammad z okresu Javan u hranic s Tádžikistánem ale agentuře popsal, jak přesně ohlášení nových pravidel proběhlo.

‚Tálibán se nám pomstí.‘ Se stahováním západních sil z Afghánistánu sílí strach a přibývá útoků i obětí

Číst článek

Bojovníci Tálibánu si lidi svolali do mešity a tam jim oznámili, že nikdo nesmí v noci vycházet z domu, muži musí nosit turban a nikdo nesmí chodit v červeno-zeleném oblečení, tedy v barvách afghánské vlajky. „Dívky od sedmé třídy výš nesmí chodit do školy,“ doplnil také Afghánec.

Podobné svědectví popsal kanadské televizi CBC také muž, který v minulosti pracoval pro kanadské síly v Afghánistánu jako tlumočník. Jen co se prý Tálibán v jeho městě chopil moci, nechal jednu z tamních škol uzavřít.

„Zničili všechno, co ve škole bylo… Spálili dokumenty, rozstříleli počítače i židle,“ říká afghánský překladatel. Když se Talibánců ptali, jestli se dívky budou moct do škol vrátit, odpověděli jim, že něco takového je „nemožné“.

Právě Afghánci, kteří v minulosti spolupracovali se státy NATO v Afghánistánu, se nyní ocitají v největším ohrožení. Mnozí z nich už zemi opustili a v blízké době se plánuje evakuace dalších, ti, kteří v Afghánistánu zatím zůstávají, ale neskrývají strach.

„Je to děsivé,“ říká pro CBC Afghánec pracující ve stavebnictví, který dříve fungoval jako dodavatel kanadské armády. Terčem radikálů útoku se stal už před několika lety, když ho přepadli dva muži na motorce a podřízli mu hrdlo. Tehdy měl ale štěstí a napadení přežil, s blížícími se boji má ale obyvatel Kábulu stále větší obavy.

Lidé v okolí vědí, že mluví anglicky a že pracoval pro cizí vojenské síly. Je proto přesvědčen, že pokud se Tálibán dostane do Kábulu, bojovníci Tálibánu ho zabijí.

„Bojím se. Všichni se bojí,“ říká pro CBC.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme