Hraniční přechod s Pákistánem je pod naší kontrolou, tvrdí Talibán. Afghánské ministerstvo to popírá

Afghánské povstalecké hnutí Tálibán ve středu oznámilo, že se zmocnilo klíčového hraničního přechodu na hranici s Pákistánem. Afghánské úřady ale obsazení přechodu mezi afghánským městem Véš a pákistánským Čamanem vzápětí popřely, informovala agentura AFP.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci stojící proti postupujícímu Tálibánu hlídkují na stanovišti | Zdroj: Reuters

Jeden z představitelů pákistánských bezpečnostních sil pod podmínkou anonymity agentuře AFP řekl, že bojovníci Tálibánu na hraničním přechodu Véš-Čaman „odstranili afghánskou vlajku a vztyčili tam svou“.

Několik obyvatel oblasti, které AFP kontaktovala, uvedlo, že ve městě Véš je množství příslušníků Tálibánu, zvlášť pak v úředních budovách. Silná přítomnost Tálibánu je hlášena i ze silnice vedoucí z afghánského města Kandahár k pohraničnímu okresu Spínbuldak, v němž se přechod Véš nachází.

Odchod z Afghánistánu je útěk z pole. Práce Západu může přijít vniveč, říká bývalý šéf civilů v Lógaru

Číst článek

„Naši bojovníci se zmocnili důležitého pohraničního města Véš v provincii Kandahár. Od nynějška je silnice spojující Čaman, Spínbuldak a Kandahár pod naší kontrolou,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v prohlášení. „Tálibán ujišťuje obchodníky a obyvatele, že jejich bezpečnost bude zaručena,“ dodal.

Afghánské ministerstvo vnitra tvrzení Tálibánu popřelo a uvedlo, že se afghánské armádě podařilo odrazit útok Tálibánu, jehož cílem bylo obsadit hraniční přechod nedaleko města Spínbuldak. „Teroristé z řad Tálibánu se přesunuli do blízkosti hranice“ v okrese Spínbuldak, ale „bezpečnostní složky útok odrazily“, prohlásil mluvčí ministerstva Tárik Arian.

Představitel pákistánských bezpečnostních sil řekl, že pákistánská armáda je na své straně hranice „ve stavu vysoké pohotovosti“ a situaci stále vyhodnocuje.

Pákistán je dlouhodobě obviňován, že hnutí Tálibán podporuje a jeho členům poskytuje útočiště. Hraniční přechod Véš-Čaman spojuje Afghánistán s pákistánskou provincií Balúčistán, kde ve městě Kvéta údajně sídlí část vedení Tálibánu.

Od 1. května, kdy Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu, ovládl Tálibán velkou část afghánského území a klíčové přechody na hranicích s Íránem, Turkmenistánem a Tádžikistánem. Afghánská armáda nyní podle AFP kontroluje v podstatě jen hlavní dopravní tepny a velká města, z nichž mnohá jsou povstalci obklíčena.

Tálibán uklidňuje, že už nebude v Afghánistánu tak tvrdý. Zkušenost radí nevěřit, varuje novinář Novák

Číst článek

Véš-Čaman je druhý nejdůležitější přechod na hranici Afghánistánu a Pákistánu, podle údajů afghánské vlády tudy projede denně na 900 nákladních automobilů. Předseda afghánské obchodní komory Šafikulláh Attai uvedl, že „kontrola nad hraničními přechody v provinciích Herát a Faráh na západě, Kunduz na severu, a - pokud se potvrdí - také v provincii Kandahár na jihu země bude pro Tálibán znamenat významný zdroj příjmů“.

V katarské metropoli Dauhá by se tento týden měla sejít delegace vysokých afghánských vládních představitelů se zástupci hnutí Tálibán k jednání o obnově mírového procesu. V osmičlenné vládní delegaci bude hlavní mírový vyjednávač Abdulláh Abdulláh či exprezident Hamíd Karzáí. Rozhovory by podle agentury AP mohly začít již v pátek.

V rostoucích obavách z budoucnosti se tisíce Afghánců snaží nyní opustit zemi. K odchodu z Afghánistánu vyzvala své občany i Francie, která k jejich evakuaci z Kábulu připravuje na sobotu mimořádný let. Uzavření svého velvyslanectví nicméně Francie neoznámila. Svou ambasádu v Kábulu zavřela například již Austrálie a Spojené státy snížily počet zaměstnanců velvyslanectví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme