Tálibán oznámil, že dobyl provincii Pandžšír ovládanou opozicí. Její vůdce Sálih uprchl do Tádžikistánu

Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie, napsala v pondělí agentura Reuters. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd na twitteru podle Reuters napsal, že je v bezpečí.

Kábul (Aktualizováno: 9:59 6. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci tálibánských speciálních sil | Foto: West Asia News Agency | Zdroj: Reuters

„Pandžšír, který byl posledním útočištěm nepřítele, byl obsazen,“ prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Slíbil, že místní obyvatelé nebudou nijak pronásledováni ani diskriminováni a že ještě během pondělí budou v Pandžšíru obnoveny dodávky elektřiny a internetové spojení.

Při dobývání podle něj nebyli zabiti žádní civilisté. „Snažili jsme se vyřešit tento problém jednáním, ale oni rozhovory odmítli, a tak jsme museli poslat naše síly do boje,“ řekl Mudžáhid.

TB flag raised in Panjshir center. #Afghanistan

06:22 – 06. 09. 2021

52 87

V posledních dnech probíhaly v izolovaném, těžce přístupném údolí Pandžšír, které se nepodařilo dobýt sovětským vojskům v 80. letech ani potom Tálibánu v letech 90., tvrdé střety a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že poslední baštu svých odpůrců dobyl, ale protistrana to vyvracela.

Podle agentury Reuters odmítla opozice tvrzení Tálibánu i v pondělí a uvedla, že stále drží „strategické pozice“. „Boje proti Tálibánu a jejich partnerům budou pokračovat,“ napsal na facebooku představitel Národní fronty odporu, který má na starosti zahraniční vztahy.

Tálibán by měl podle Putina vstoupit mezi civilizované státy. Pak bude snadnější s ním navázat vztahy

Číst článek

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 000 až 200 000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

K němu se v Pandžšíru připojily stovky bývalých afghánských vládních vojáků a členů speciálních sil i bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se v Pandžšíru narodil a v minulosti bojoval po boku zemřelého Ahmada Šáha Masúda. Podle pondělního prohlášení mluvčího Tálibánu Sálih uprchl do Tádžikistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme