Tálibán dobyl Mazáre Šaríf, jedno ze tří velkých měst kontrolovaných vládou. Získal i provincii Paktika

Radikálové z islamistického hnutí Tálibán v sobotu získali kontrolu nad Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud - jako jedno ze tří velkých měst - kontrolovala armáda. Vládní jednotky prchají směrem k uzbecké hranici, informovala agentura Reuters s odvoláním na vedení provincie Balch. Islamisté kromě toho dobyli správní středisko provincie Paktika na hranici s Pákistánem.

Kábul (Aktualizováno: 19:21 14. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci stojící proti postupujícímu Tálibánu hlídkují na stanovišti | Zdroj: Reuters

Mluvčí guvernéra provincie Balch v sobotu ráno uvedl, že bojovníci Tálibánu spustili ofenzivu z několika směrů a že na předměstích provinčního správního centra začaly tvrdé boje, informovala agentura AP.

Mazáre Šaríf se 400 000 obyvateli bylo - spolu s metropolí Kábulem a Dželálábádem - jedním ze zbývajících tří velkých měst, v nichž dosud udržela kontrolu afghánská vláda.

Povstalci z Tálibánu se za uplynulý týden zmocnili 18 provinčních metropolí, kterých je celkem 34, a kontrolují většinu severu, západu a jihu země.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní si byl strategického významu Mazáre Šarífu dobře vědom, a do města ve středu osobně přiletěl, aby vyburcoval místní vládce k odhodlané obraně. Setkal se s vůdci milicí, které vládu podporují, uvedla AP.

Blízko Kábulu

Islámští radikálové v pátek ovládli také město Púli Alam, které je zhruba 70 kilometrů vzdálené od Kábulu, hlavního města Afghánistánu. O postupu Tálibánu informoval jeden ze zástupců provincie Lógar, ve které se město nachází.

Podle něj ozbrojenci nečelili ve městě většímu odporu, řekl pod podmínkou anonymity agentuře Reuters. Město dobyli den poté, co ovládli druhé a třetí největší afghánské město.

Americké úřady předpokládají, že útok na metropoli může nastat během několika dnů. Podle analýzy Pentagonu by mohlo k obklíčení dojít do měsíce a dobytí do 90 dnů.

Získání Kábulu ale může znesnadnit jeho geografická poloha. Rozkládá se asi na tisíci kilometrech čtverečních a je obklíčen horami. Do města vedou čtyři silnice, z nichž jedna je z blízkého Púli Alam. Afghánská armáda slíbila, že hlavní město bude bránit.

Časová osa: dobytá města Talibánem

Zaranj, 6. srpna - Hlavní město provincie Nímruz na jihu země dobyli ozbrojenci jako první. Boje proti afghánským jednotkám eskalovaly od začátku května.

Šeberghán, 7. srpna - Tálibán dobyl celou severní provincii Jowzjan včetně hlavního města. Afghánské složky stále na místě bojují, vládní budovy ale ovládli radikálové.

Sari Pul, 8. srpna - V tento den se zmocnil Tálibán tří velkých správních měst. Prvním bylo město a stejnojmenná provincie na severu země.

Kundúz, 8. srpna - Bojovníci islámského hnutí převzali kontrolu nad severním městem, které má přes 270 000 obyvatel. Město, které leží u hranic s Tádžikistánem, je důležitým uzlem pro pašování opia a heroinu ze zemí střední Asie. Afghánským ozbrojeným složkám se dlouho dařilo bránit letiště. Ve středu 11. srpna se vzdaly a z města se stáhly.

Taleqan, 8. srpna - Další severní město, správní v provincii Tachár, padlo pod kontrolu Tálibánu stejného dne večer. Ozbrojenci měli osvobodit vězně a přinutit vládní činitele uprchnout.

Aybak, 9. srpna -Tálibánští získali hlavní město severní provincie Samangán.

Farah, 10. srpna - Lokální zdroje potvrdily, že pod správu Tálibánu padla západní provincie téhož jména.

Puli Khumri, 10. srpna - Centrální provincie Baghlán je podle místních další územím, nad kterým převzalo islamistické hnutí kontrolu.

Fajzábád, 11. srpna - Severovýchodní provincie Badakšan je zatím posledním územím, které Tálibán ovládl.

Ghazni, 12. srpna - Hlavní město jihovýchodní provincie Ghazni převzal pod svou kontrolu Tálibán. Všichni místní vládní úředníci prchli do Kábulu.

Herat, 12. srpna - Afghánské složky prohráli v hlavním městě stejnojmenné provincie Herát. O třetí největší město se vedly boje dva týdny.

Kandahár, 12. srpna - Ve stejný den padla i jižní afghánská provincie Kandahár. Nyní je pod ozbrojenou kontrolou islamistického hnutí Tálibán.

Laškargáh, 13. srpna -Talibán ovládl také hlavní město provincie Helmand na jihu země.

Qala-e-Naw, 13. srpna - Ozbrojenci zajali také město západní provincie Badghis. Talibán už ovládá značnou část území.

Feruz Koh, 13. srpna - V západní provincii Ghór si podrobili bez jakýchkoliv bojů město Feruz Koh.

Tirin Kut, 13. srpna - Dalším územím ve stejný den, které Tálibán dobyl, je hlavní město jižní provincie Uruzgan. Guvernér uprchl do Kábulu.

Púli Alam, 13. srpna - Tálibán se zmocnil hlavního města centrální provincie Lógar. Zajal guvernéra a šéfa městské špionážní agentury. Město leží 70 kilometrů od Kábulu a je tak klíčovým pro dobytí hlavního města.

Kalat, 13. srpna - Hlavní město provincie Zábul na jihu Afghánistánu od pátku kontroluje Tálibán. Město se stalo 18. dobytým provinčním městem. Radikální hnutí tak kontroluje polovinu z 34 provincií.

Šaran, 14. srpna - Islamisté v sobotu dobyli správní středisko provincie Paktika na hranici s Pákistánem, uvedl tamní poslanec.

Zdroj: Al-Džazíra

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme