‚Chceme dobré obchodní vztahy‘. Afghánský premiér měl první proslov, žádal o pomoc s humanitární krizí

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu

Bojovníci Tálibánu, který převzal moc v Afghánistánu v polovině srpna (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Radikální islámské hnutí Tálibán převzalo moc v Afghánistánu v polovině srpna poté, co se spojenecká vojska začala stahovat ze země.

Náboženská směrnice Tálibánu: nevysílat pořady, kde vystupují ženy, novinářky jen s islámským závojem

Číst článek

Tálibán se dnes snaží ukazovat mírnější tvář než během své předchozí vlády v letech 1996 až 2001. V nové afghánské vládě ale není žádná žena a mnoho žen se zatím nesmí vrátit do práce a do školy.

„Nechceme se vměšovat do vnitřních záležitostí cizích zemí, způsobovat jim problémy a zasévat v nich pocit nebezpečí,“ řekl premiér Achund. „Chceme s nimi mít dobré obchodní vztahy,“ dodal.

Premiér se od svého jmenování 7. září ještě nikdy neobjevil na veřejnosti a také sobotní projev byl jen zvukový, bez obrazu.

Hrozící humanitární krize

Achund v poslední době čelí kritice na místních sociálních sítích za své mlčení, ačkoliv země se potýká se závažnou hospodářskou krizí, píše AFP.

O pobyt v USA z humanitárních důvodů požádalo 28 tisíc Afghánců. Úřady jich dosud schválily jen 100

Číst článek

Organizace spojených národů už varovala, že s přicházející tuhou zimou v zemi hrozí „závažná humanitární krize“.

„Topíme se v problémech, zatímco se snažíme dostat náš národ z bídy. Žádáme mezinárodní nevládní organizace, aby nezadržovaly svou pomoc a pomohly našemu vyčerpanému národu,“ uvedl premiér Achund.

Zmrazené účty

Hospodářskou krizi by podle premiéra bylo možné vyřešit, kdyby se uvolnilo přibližně devět miliard dolarů (204 miliard korun) z rezerv afghánské centrální banky, které jsou z větší části uloženy ve Spojených státech, píše DPA.

Po srpnové změně režimu Spojené státy zmrazily konta afghánské centrální banky, která jsou uložena v USA.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond pozastavily své subvence pro Afghánistán. Kábul a Washington mají usednout k jednacímu stolu v katarském Dauhá už za několik dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme