‚Bojovníci je vyčistili.‘ Tálibán oznámil, že znovu ovládl tři okresy na severu Afghánistánu

Islamistické hnutí Tálibán v pondělí oznámilo, že se znovu zmocnilo tří okresů na severu Afghánistánu, které minulý týden dobyly místní milice. Bojovníci Tálibánu prý také obklíčili síly odporu, které se shromáždily v severoafghánském údolí Pandžšír. Představitel těchto sil Ahmad Masúd o víkendu uvedl, že se vzbouřenci v Pandžšíru nevzdají Tálibánu bez boje, i když on sám stále doufá v mírová jednání.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci ochotní bojovat proti Tálibánu v severoafghánském údolí Pandžšír

Bojovníci ochotní bojovat proti Tálibánu v severoafghánském údolí Pandžšír | Foto: Aamaj News Agency | Zdroj: Reuters

Místní milice o víkendu sdělily, že převzaly kontrolu nad třemi okresy v provincii Baghlán. Šlo o jednu z prvních známek odporu vůči Tálibánu, který předminulý týden bleskově ovládl celý Afghánistán s výjimkou těžko dosažitelného údolí Pandžšír, jež nepadlo do rukou tálibů ani při občanské válce v 90. letech či pod sovětskou okupační moc o desetiletí dříve.

Seznamy jmen, prověřování i jednání s Tálibánem. Reportérka popisuje pozadí evakuačních letů z Kábulu

Číst článek

„Bojovníci Tálibánu tyto okresy vyčistili a rozmístili se v Badachšánu, Tacháru a Andarabu v blízkosti údolí Pandžšír,“ napsal v pondělí na twitteru mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Údolí Pandžšír ovládá Ahmad Masúd, syn slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou organizací Al-Káida. K Masúdovým stoupencům se připojili i někteří členové afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih.

Ahmad Masúd je připraven s Tálibánem jednat a vyzval k utvoření vlády v Kábulu, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny. Uvedl ale, že pokud se bojovníci Tálibánu pokusí vstoupit do údolí Pandžšír, postaví se jim jeho síly na odpor.

Tálibán v pondělí uvedl, že síly odporu v Pandžšíru obklíčil, dává ale přednost jednání před bojem. „Islámský emirát se snaží vyřešit tyto problémy mírovou cestou,“ sdělil mluvčí hnutí Mudžáhid.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme