Další útok před afghánskými volbami, Tálibán zavraždil už desátého kandidáta do parlamentu

V Afghánistánu ve středu zemřel další kandidát pro parlamentní volby, které se uskuteční v sobotu. Poslance Abdul Džabára Kahramana zabila exploze v jeho kanceláři v provincii Hílmand na jihu země, informují agentury Reuters a AFP. Podle Reuters jde o desátého uchazeče o křeslo v parlamentu, který byl zabit během posledních dvou měsíců.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební billboardy v Kábulu. | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Přípravy na nadcházející volby provází útoky nejen na kandidáty, ale i na předvolební mítinky nebo místa, kde se prováděla registrace voličů. Při středečním výbuchu bylo také sedm lidí zraněno, když explodovala nálož ukrytá pod pohovkou v sídle Kahramanova volebního štábu, řekl AFP mluvčí guvernéra provincie Hílmand.

Útok během volebního mítinku v Afghánistánu: zemřelo nejméně 22 lidí, přes 36 dalších bylo zraněno

Číst článek

K útoku se na sociální síti Twitter přihlásilo radikální hnutí Tálibán, které má na svědomí řadu podobných incidentů. Násilí má patrně za cíl odradit voliče od účasti v nadcházejícím hlasování.

Islamisté vyzývají k bojkotu

Tálibán už Afghánce vyzval, aby volby bojkotovali, a ve středu v prohlášení varoval afghánské učitele a studenty před účastí a před použitím škol jako volebních místností. Povstalci uvedli, že proti sobotním volbám zakročí, protože je považují za nelegitimní, avšak nechtějí ublížit civilistům.

Podle agentury AP Tálibán v posledních letech téměř dennodenně podniká útoky zejména proti příslušníkům afghánských bezpečnostních složek. O víkendu ale bombový útok v oblasti s vysokou mírou aktivity povstalců zabil nejméně 22 lidí, kteří přišli na předvolební mítink. Minulý týden při podobném incidentu v provincii Hílmand zemřelo osm lidí včetně jednoho z kandidátů.

Středečním útokem se podle Reuters počet zabitých uchazečů o místo v parlamentu dostal na deset, přičemž další dva byli uneseni a další čtyři islamističtí radikálové poranili. Na průběh potenciálně bouřlivých voleb má dohlédnout více než 50 000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme