Druhý nejmocnější muž Tálibánu dorazil na mírová jednání o Afghánistánu

K mírovým jednáním mezi afghánským radikálním hnutím Tálibán a USA v pondělí do Kataru dorazil i jeden ze zakladatelů Tálibánu mulla Abdul Ghání Baradar. USA v Kataru zastupuje zvláštní vyslanec Zalmay Khalilzad. Cílem jednání je najít řešení letitého afghánského konfliktu. Minulé kolo rozhovorů se konalo v lednu a protáhlo se na šest dní. Khalilzad i Tálibán je hodnotili jako úspěšné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek).

bojovníci hnutí Tálibán | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

Baradar podle původních zpráv na rozhovorech být neměl. Podle agentury Reuters si USA přály, aby se tento v hierarchii druhý nejvýše postavený muž Tálibánu rozhovorů účastnil.

Baradar byl do loňského října vězněn osm let v Pákistánu. Teď řídí katarskou politickou sekci Tálibánu, avšak dosud se zdržoval v Pákistánu.

Podle USA zůstává největším problémem dohoda o termínu příměří. Tálibán také dosud odmítal zahrnout do jednání vládu v Kábulu a nepřistoupil ani na možnost otevřít úřad v Afghánistánu, jak navrhl afghánský prezident Ašraf Ghaní. Hnutí usiluje spíš o mezinárodní uznání svého zastoupení v Dauhá.

Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také, uvedl Metnar. Na Sinaji Češi zůstanou

Číst článek

USA mají v Afghánistánu stále 14 000 vojáků. Podle zdrojů z Tálibánu na lednových jednáních vznikl návrh dohody, která počítá se stažením zahraničních sil do 18 měsíců od podpisu dohody. Tálibán má výměnou zaručit, že se Afghánistán nestane základnou pro radikální skupiny jako Al-Káida a Islámský stát.

Ghání v lednu řekl, že od roku 2014 přišlo v bojích v Afghánistánu o život 45 000 členů tamních bezpečnostních sil. Odhaduje se, že v oblastech, jež kontroluje Tálibán, žije na 15 milionů Afghánců, tedy zhruba polovina obyvatelstva.

Podle informací zveřejněných v prosinci USA chtějí z Afghánistánu stáhnout asi polovinu svého kontingentu, asi 7 000 vojáků.

Tálibán Afghánistánu vládl v letech 1996 až 2001. Řídil se radikálním výkladem islámského práva, vykázal ženy z veřejného prostoru, prováděly se kruté tresty včetně poprav nebo amputací. Svržen byl v roce 2001 po vstupu mezinárodní koalice do Afghánistánu. Tyto jednotky v roce 2010 čítaly 130 000 lidí, z nichž 100 000 byli Američané. USA v Afghánistánu přišly o 2 300 lidí, ostatní členové koalice o 1100 vojáků, mezi nimiž bylo 14 Čechů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme