Američtí diplomaté se sešli na přímém jednání s afghánským Tálibánem

V rozporu s dlouhodobým přístupem Bílého domu se američtí diplomaté v uplynulých dnech sešli k přímému jednání se zástupci afghánského povstaleckého hnutí Tálibán v Kataru. Na rokování nebyli přítomni představitelé afghánské vlády. Informuje o tom americký deník New York Times.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják dohlíží na trénink vojáků afghánské armády | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Listu to potvrdili dva vysocí činitelé Tálibánu. A americké ministerstvo zahraničí zprávu nepopřelo. Podle novin tak jde o významný posun v americké strategii vůči Tálibánu.

Američtí představitelé potvrdili agentuře Reuters, že Spojené státy chystají revizi strategie v Afghánistánu. Mluvčí ministerstva zahraničí Stephanie Newmanová ale zdůraznila, že o politické budoucnosti země rozhodne pouze afghánská vláda a Tálibán.

Newyorský deník připomíná, že Donald Trump před rokem neochotně souhlasil, že prodlouží nasazení amerických vojáků v Afghánistánu, které trvá už sedmnáct let.

Splněná podmínka

Jednání v Kataru proběhlo v době, kdy v Afghánistánu pokračují smrtící útoky. Poslední červencový pátek zaútočili extremisté na školu pro porodní asistentky ve východní provincii Nangarhár a následná sedmihodinová bitva s bezpečnostními složkami si vyžádala dva mrtvé a jedenáct zraněných. Součástí útoku byly i dva sebevražedné atentáty ve chvíli, kdy do školy vstoupila policie.

Jednání Tálibánu s Američany se konalo v Dauhá, kde má hnutí už delší dobu neoficiální politické zastoupení pro případ zahájení mírového procesu. Schůzky se zúčastnilo několik členů politického výboru Tálibánu a tři američtí diplomaté v čele s Alice Wellsovou, která má na ministerstvu zahraničí na starosti Jižní Asii, potvrdily zdroje Tálibánu pod podmínkou anonymity.

New York Times uvedly už v polovině července, že se takový mítink očekává, když Trumpova vláda nařídila své diplomacii, že může s Tálibánem vyjednávat přímo. Povstalci vždy přímou diskuzi s Američany požadovali jako podmínku mírových rozhovorů, dokud budou v Afghánistánu američtí vojáci.

Na schůzi Tálibánu s afghánskými vojáky vybuchla nálož. Nejméně 20 lidí zemřelo

Číst článek

Teď jeden z citovaných zdrojů Talibánu uvedl, že na americké osobní účasti bez přítomnosti zástupců afghánské vlády trvalo vedení hnutí. O podrobnostech setkání se ani jeden nezmínil; jen uvedli, že tématem byl mírový proces a Tálibán od něj očekává pozitivní výsledky i další společné schůzky.

Úspěšná příměří

Pokusy Američanů a Tálibánu o zahájení mírového procesu začaly už v roce 2015, ale zkrachovaly poté, co je odsoudila afghánská vláda. Tentokrát se však nic takového nestalo. Úřad afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního naopak vzkázal, že vítá a oceňuje každou podporu úsilí o dosažení míru. Podobně se vyjádřil i zástupce vlivné Nejvyšší mírové rady Afghánistánu Attá Ul Rahmán Sálim.

Naděje, že by k mírovým rozhovorům konečně mohlo dojít, posílila nedávná příměří afghánské vlády a Tálibánu u příležitosti konce muslimského postního měsíce ramadánu. Obě strany je nadšeně uvítaly a v podstatě dodržely. V Afghánistánu se také šíří pochody na podporu mírového procesu, které vytvářejí tlak na vládu, aby k němu přistoupila.

Prezident Ghaní teď navrhuje další příměří ke Svátku oběti koncem srpna a Američané ho v tom podporují. Minulý týden navštívil Kábul americký generál Joseph Votel a ocenil, že Ghaní je ochoten jednání s Tálibánem zahájit bez předběžných podmínek, cituje šéfa Centrálního velitelství amerických sil deník New York Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme