BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Jednotky Tálibánu zaútočily na severoafghánské město Kunduz, v nemocnici si vzaly rukojmí

Radikální islámské hnutí Tálibán v sobotu zaútočilo na severoafghánský Kunduz, který je jedním z největších měst v zemi. Podle prezidentova mluvčího armáda útok částečně odrazila, ale ozbrojenci zaujali pozice v obytných čtvrtích mezi civilisty, informovala agentura AP. Vláda podle ní oznámila, že útočníci drží jako rukojmí nemocniční pacienty.

Kábul (Aktualizováno: 11:55 31. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda částečně odrazila útok Tálibánu na Kunduz, telefonické spojení s městem bylo přerušeno. (Ilustrační snímek afghánských vojáků) | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Telefonické spojení s městem bylo přerušeno. Mluvčí radikálů, kteří vedou mírové rozhovory se Spojenými státy, na twitteru současnou akci označil za útok velkého rozsahu.

Kunduz leží na strategické křižovatce mezi severem země a metropolí Kábulem a má přes 260 000 obyvatel. Tálibán se města v minulosti několikrát zmocnil, poprvé v roce 2015.

Afghánská armáda chtěla udeřit na Tálibán. Kmenový vůdce tvrdí, že zemřely desítky civilistů

Číst článek

Počet zajatých pacientů kunduzské nemocnice zatím upřesněn nebyl. Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany zahynulo při náletu 26 příslušníků Tálibánu. O obětech z řad civilistů či afghánských bezpečnostních sil se nezmínil.

Představitelé mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu podle AP neodpověděli na otázku, zda na útok zareagovaly alianční síly.

V současné době Tálibán vyjednává s USA v Kataru o ukončení afghánského občanského konfliktu a obě strany tvrdí, že jsou blízko dohodě. V Afghánistánu je 20 000 zahraničních vojáků, většina z nich jsou Američané. Válka, která v zemi trvá od roku 2001, si podle odhadů vyžádala životy 31 000 civilistů.

Vládu Tálibánu svrhla v listopadu 2001 mezinárodní koalice vedená Američany, kteří tak reagovali na teroristické útoky v USA z 11. září téhož roku, jejichž strůjci měli podporu afghánského režimu.

Od té doby ovšem pozice Tálibánu postupně sílí; nyní povstalci ovládají zhruba polovinu Afghánistánu a požadují, aby ze země odešly veškeré zahraniční jednotky. Na útoky podobné tomu dnešnímu v Kunduzu se pohlíží jako na snahu Tálibánu upevnit si vyjednávací pozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme