‚Vraždy, loupeže a pašování.‘,Afghánistán nepropustí bezmála 600 tálibánských bojovníků

Afghánistán nepropustí bezmála 600 vězněných tálibánských bojovníků, kteří jsou podle tamních úřadů „příliš nebezpeční,“ oznámil ve středu Kábul. Propuštění vězňů je předpokladem pro zahájení mírových rozhovorů mezi povstalci a afghánskou vládou, které rozhodnutí Kábulu patrně znovu oddálí, píše agentura AFP.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni na mír a propustíme tolik vězňů, abychom splnili počet 5000 stanovených dohodou (mezi USA a Tálibánem),“ uvedl Džavid Faisal, mluvčí národní bezpečnostní rady, podle kterého se propouštění netýká stovek vězňů obviněných „ze závažných zločinů“.

Sebevražedný atentátník s bombou zaútočil nedaleko Kábulu. Nejméně tři lidé zemřeli a 15 je zraněných

Číst článek

V afghánských věznicích má zůstat 597 povstalců, kteří jsou zapleteni do zločinů jako „vraždy, loupeže, pašování“, citovala AFP vládní zdroj.

Výměna vězňů mezi afghánskou vládou a Tálibánem je jedním z bodů mírové dohody uzavřené na konci února mezi Spojenými státy a Tálibánem v katarském Dauhá. Propuštění celkem 5000 vězněných příslušníků Tálibánu a 1000 členů afghánských sil je také podmínkou pokračování dialogu mezi těmito znesvářenými stranami o ukončení občanské války v zemi.

„Když bude (afghánská vláda) i nadále v tomto směru klást překážky, znamená to, že nechtějí rozumnou cestou řešit problémy,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního Sádik Sádikí tento týden uvedl, že afghánské úřady "neočekávají, že jim Talibán bude diktovat kteří ze zadržených mají být propuštěni".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme