‚Je tu hrozba teroristického útoku.‘ Americké a britské úřady varují před cestou na letiště v Kábulu

Americké velvyslanectví v Kábulu ve čtvrtek své občany v Afghánistánu varovalo, aby necestovali na mezinárodní letiště v afghánské metropoli. Američané shromáždění u bran kábulského letiště mají podle varování tyto prostory okamžitě opustit. Podobnou výzvu předtím vydaly i úřady Velké Británie a Austrálie. Canberra upozornila na „velkou hrozbu teroristického útoku“, informovaly zahraniční agentury.

Washington/Londýn/Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé čekající u kábulského letiště

Lidé čekající u kábulského letiště | Zdroj: Reuters

„Kvůli bezpečnostním hrozbám vně bran kábulského letiště doporučujeme americkým občanům, aby se vyhnuli cestám na letiště a aby se momentálně vyhýbali letištním branám mimo případy, kdy k tomu obdrží individuální pokyny od zástupce americké vlády,“ píše se v prohlášení velvyslanectví. Agentura Reuters upozornila, že ambasáda varování nijak nezdůvodnila.

Nová afghánská realita: nefunkční úřady, lidé bez peněz, úprk mladých. Někteří ale Tálibánu fandí

Číst článek

Britské ministerstvo zahraničí nově všem britským občanům doporučuje necestovat do Afghánistánu, jelikož je tamní bezpečnostní situace i nadále nestálá, s „velkou hrozbou teroristického útoku“.

Britové se mají rovněž vyhýbat cestám na mezinárodní letiště v Kábulu. „Pokud jste v oblasti letiště, přesuňte se na bezpečné místo a čekejte na další oznámení,“ píše se ve výstraze. Stejné upozornění vydaly i australské úřady.

„Je tu přetrvávající a velmi velká hrozba teroristického útoku,“ oznámila šéfka australské diplomacie Marise Payneová.

Kontrolu nad Afghánistánem včetně hlavního města před dvěma týdny při bleskové ofenzivě převzalo radikální hnutí Tálibán. To spustilo překotnou vlnu evakuací cizinců i Afghánců, kteří spolupracovali se zahraničními misemi a nyní se bojí o život.

Od té doby se podle Spojených států podařilo ze země evakuovat 82 300 lidí. Evakuace mají skončit 31. srpna, kdy se země mají stáhnout i americké jednotky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme