Na náboženské shromáždění v Kábulu zaútočil sebevražedný atentátník, zemřelo nejméně 43 lidí

Sebevražedný bombový atentátník se v úterý odpálil v afghánské metropoli Kábulu mezi účastníky shromáždění v den svátku narozenin muslimského proroka Mohameda. Podle agentury AP zemřelo nejméně 43 lidí, agentura Reuters s odvoláním na vícero úředních zdrojů píše o nejméně 50 mrtvých. Podle afghánského ministerstva zdravotnictví také utrpělo zranění dalších 83 lidí.

Kábul (Aktualizováno: 18:00 20. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci afghánské armády (ilustrační foto). | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Shromáždění duchovních a věřících se konalo v objektu určeném pro pořádání svateb. Podle zahraničních agentur se sebevražedný atentátník odpálil přímo v jednom ze společenských sálů rozsáhlého svatebního areálu. Mluvčí ministerstva zdravotnictví řekl AP, že počet obětí může ještě narůst, protože více než 20 zraněných je v kritickém stavu.

Ústup z Afghánistánu by byl nejenom zbabělostí, ale i zmarněnou obětí našich vojáků, řekl Zeman

Číst článek

„Exploze nastala ve svatebním areálu Uranus, kde se sešli muslimští učenci, aby v tento den oslavili narození proroka,“ popsal mluvčí kábulské policie policejní mluvčí Basir Mudžáhid. Informaci potvrdilo ministerstvo obrany, které zdůraznilo, že na ceremonii v Kábulu dorazili duchovní ze všech koutů Afghánistánu. Přítomna byla i veřejnost.

„Stovky islámských učenců a jejich následovníků se shromáždily, aby odříkávali verše z Koránu a oslavili tak svátek Mawlid (narozeniny proroka Mohameda) v soukromém banketním sále,“ dodal Mudžáhid. Atentátník se prý dovnitř dostal snadno. Organizátoři akce nepožádali o policejní ochranu, podle AP ale většina svatebních areálů v Afghánistánu disponuje vlastní ochrankou.

K útoku se bezprostředně nikdo nepřihlásil, AP ovšem připomněla, že jak radikální hnutí Tálibán, tak organizace Islámský stát si jako své cíle vybírají duchovní nakloněné aktuální afghánské vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme